شرکت های تولیدی و پتروپالایشگاهی

شرکت های تولیدی

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به عنوان بزرگترین مجموعه پتروشیمی در سطح کشور، در راستای توسعه پایدار صنعت معظم پتروشیمی ، برنامه ، اهداف و استراتژی های خود را تدوین و اقدامات لازم را با هدف ارتقاء کیفیت محصولات واحدهای تولیدی و همچنین تکمیل زنجیره ارزش تولید، تعیین و به اجرا در آورده است

شرکت پتروشیمی پارس

شرکت پتروشیمی پارس در ۲ اسفندماه ۱۳۷۷ تاسیس و به­ نام شرکت پتروشیمی عسلویه به ­ثبت رسیده و فعالیت­های مؤثر آن با تشکیل هیئت مدیره جدید از تاریخ ۷۸/۰۷/۱۰ شروع شد. نام این شرکت با تصویب در جلسه فوق­العاده مورخ ۷۹/۰۲/۱۷ به پتروشیمی پارس تغییر یافت.

کلیات شرکت

این شرکت در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس که در شمال خلیج­ فارس در بندر عسلویه می­باشد قرار دارد. این منطقه در حد فاصل ۲۷۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و ۵۷۰ کیلومتری غرب بندرعباس می­باشد. فعالیت­های اجرایی مرتبط با آن از سـال ۱۳۷۸ آغـاز گردید. کل سرمایه­ گـذاری ارزی انجام شده ۷۲۰ میـلیون دلار و سرمایه­ گذاری­ ریـالی انجام شده ۲۸۳۵ میلیارد ریـال بوده است. پنجاه درصد سهام شرکت پلیمر آریاساسول نیز متعلق به شرکت پتروشیمی پارس می­باشد. شرکت پتروشیمی پارس از سه واحد تولیدی و یک­ بخش برون­ واحدی تشکیل شده است:

۱. واحد استحصال اتان C۲+ Recovery & Fractionation :

سرانجام بعد از تلاش شبانه­ روزی کارکنان شرکت پتروشیمی پارس واحد استحصال اتان این شرکت در هفتم تیرماه ۱۳۸۵به‌یاد و خاطره شهدای هفت تیر حزب جمهوری اسلامی به دست ریاست محترم وقت مجلس شورای اسلامی افتتاح و مورد بهره­ برداری قرار گرفت. خوراک واحد، روزانه ۶۰ هزارتن گاز می‌باشد ‌که ‌از پالایشگاه­های اول و دوم مجتمع گاز پارس جنوبی تامین می­ شود که پس از استحصال اتان و هیدروکربن­ های سنگین‌تر، ۴۸ هزارتن در روز گاز سبک تحت عنوان (Sales Gas) به پالایشگاه­ها برگشت داده می‌شود تا جهت تامین خوراک سایر مجتمع­ها و یا تزریق به شبکه گاز سراسری استفاده گردد. محصولات این واحد عبارتند از:

۱- اتان: میزان تولید ۱میلیون و۶۰۰ هزار تن در سال می باشد که ۱میلیون و۲۶۷ هزارتن آن خوراک پتروشیمی آریاساسول و ۳۳۳ هزارتن مابقی خوراک پتروشیمی جم را تامین می‌نماید.

۲-پروپان: میزان تولید ۹۸۰ هزارتن در سال می­باشد که از طریق اسکله‌های‌ شرکت‌پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی صادر می‌شود.

۳-بوتان: میزان تولید ۵۷۰ هزارتن در سال می­باشد که از طریق اسکله‌های شرکت‌پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی صادر می‌شود.

۴-گسولین: میزان تولید‌۸۶ هزارتن در سال می‌باشد که به عنوان بخشی از خوراک پتروشیمی‌های جم و نوری (برزویه)وسایر مشتریان داخلی استفاده می­گردد.

۲. واحد اتیل بنزن Ethyl Benzene :

 از دیگر واحدهای شرکت پتروشیمی پارس می باشد. خوراک واحد، ۱۷۵ هزار تن اتیلن از واحد الفین نهم (پتروشیمی آریاساسول)، ۴۴۰ هزار تن بنزن از آروماتیک چهارم (پتروشیمی برزویه) و در صورت نیاز تا ۴۰ هزار تن بنزن از آروماتیک سوم (پتروشیمی بوعلی سینا) و سایر منابع خریداری و تحویل واحد اتیل بنزن می گردد. محصول نهایی، ۶۴۵ هزار تن اتیل بنزن در سال می­باشد.

 ۳. واحد استایرن منومر Styrene Monomer :

 خوراک: ۶۴۵ هزار تن اتیل بنزن و محصولات نهایی آن۶۰۰ هزار تن استایرن منومر، ۱۴ هزار تن مخلوط بنزن و تولوئن در سال

۴. بخش برون واحدیOffsite Facilities :

این بخش مشتمل بر واحد مخازن و خطوط لوله می باشد و با چهار مخزن ذخیره سازی LPG امکان ذخیره سازی ۱۲۰ هزارتن LPG به منظور صادرات از طریق کشتی را برای شرکت فراهم می نماید.

ویژگی های شرکت

یکی از تولید کنندگان بزرگ C۲+ در خاورمیانه.

یکی ازتولیدکنندگان بزرگ استایرن منومر در دنیا

 دسترسی آسان به آب­های آزاد جهت صادرات محصولات LPG، استایرن منومر و تحویل به موقع آن

 بزرگترین تامین­ کننده نیاز داخلی استایرن منومر در داخل کشور که از این محصول برای تولیدات پلی ­استایرن و کالاهای مصرفی مختلف در صنایع پایین­ دستی استفاده می گردد.

 تزریق گاز طبیعی ( سوخت پاک )به شبکه‌سراسری‌گاز (IGAT) به مقدار حدود ‌‌۴۸ هزارتن در روز‌‌ (از طریق مجتمع گاز پارس جنوبی)

 شرکت منافع کلیه ذینفعان، توسعه صنایع پتروشیمی و تولید سوخت پاک حرکت می‌نماید. ما خود را متعهد می‌دانیم با استفاده از فن‌آوری و دانش روز و با کیفیت فرآیندها و محصولات در راستای بهبود مستمر تلاش نماییم

شرکت پتروشیمی پارس
تصاویر
  • شرکت پتروشیمی پارس
محصولات تولیدی
اتان پروپان بوتان
+ C۵ اتیل بنزن استایرن منومر

نام مدیر عامل : سیاوش میرحاجی

مدرک تحصیلی :

سوابق :

نام مدیر روابط عمومی : صادق شهابی

مدرک تحصیلی :

سوابق :

اطلاعات تماس

آدرس مجتمع

بوشهر، منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، شرکت پتروشیمی پارس

کدپستی

11370-75118

تلفن

07737263880

نمابر

07737263890

آدرس دفتر مرکزی

تهران، خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز شمالی، خیابان پردیس، پلاک ۵۲

کدپستی

1991653934

تلفن

02188034126

نمابر

02188034188

تلفن روابط عمومی

07737265288

نمابر روابط عمومی

07737295803

آدرس وبسایت

WWW.PARPC.IR

Email

Info@parspc.ir