شرح خبر
در پتروشیمی تندگویان محقق شد؛
افزایش تولید و سوددهی با رویکرد HSE و تکیه بر توان داخل در پتروشیمی تندگویان محقق شد؛

مساله افزایش تولید در صنعت پتروشیمی موضوعی است که می‌تواند چالش‌ها و امتیازات زیادی را در بر داشته باشد. از چالش‌های آن می‌توان به هزینه بری و رشد میزان آلودگی اشاره کرد و امتیازات آن نیز بدون شک ارزش آوری و توسعه مطلوب خواهند بود.

صنعت پتروشیمی از آنجایی که می تواند مانعی باشد برای خام فروشی، باید در کشور ما که دارای منابع چشمگیر نفت و گاز است، به صورت گسترده ای توسعه یابد. از این رو افزایش تولید برای مجتمع های پتروشیمی در دستور کار قرار دارد که این امر می تواند علاوه بر کاهش خام فروشی، جهشی باشد برای اشتغال زایی در کشور.

شرکت پتروشیمی تندگویان نیز در این راستا می تواند مثالی باشد مناسب برای حرکت توسعه محور. افزایش تولید با رعایت اصول HSE و توجه به محیط زیست، در کنار اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم قابل توجه و نهایتا تکمیل زنجیره ارزش محصولات.

این شرکت که تنها پتروشیمی تولید کننده محصولات استراتژیک PET و PTA است و به دلیل خاص بودن این محصول علاوه بر بازار داخل می تواند بازار مناسبی در کشور های همسایه نیز به دست بیاورد. از این رو افزایش تولید این مجتمع کاملا اقتصادی است و باید به صورت جدی به این مساله پرداخت.

در همین راستا حسن تقوی گنجی مدیر عامل پتروشیمی شهید تندگویان در گفت و گو با خبرنگار عصر اقتصاد گفت: این شرکت تنها تولید کننده "پلی اتیلن ترفتالات" (PET) و "پیور ترفتالیک اسید" (PTA) در کشور است. علاوه بر این از ویژگی های منحصر به فرد این مجتمع پتروشیمی می توان به این موضوع اشاره کرد که پتروشیمی تندگویان، یک مثال کامل از تکمیل زنجیره ارزش در کشور است.

وی در ادامه گفت: از این رو این مجتمع را می توان تکمیل کننده زنجیره ارزش در شاخه آروماتیک ها نامید که، این شرکت بر خلاف تمام پتروشیمی ها خوراک خود را از سایر پتروشیمی ها می گیرد و از گاز و نفت به صورت مستقیم استفاده نمی کند. از این رو پتروشیمی تندگویان جایگاه خاصی در صنعت پتروشیمی کشور دارد.

مدیر عامل پتروشیمی شهید تندگویان ادامه داد: از این رو می توان دریافت که این مجتمع توانسته است همکاری های بین بخشی شرکت های پتروشیمی را محقق کند. به عبارت دیگر پتروشیمی تندگویان با همکاری چند مجتمع دیگر در راستای تکمیل زنجیره ارزش فعالیت می کند.

وی در ادامه گفت: پتروشیمی تندگویان با تولید سالانه بیش از 1.5 میلیون تن محصول، در دو فاز که تقریبا مشابه یکدیگر اند بهره می برد. حدود 80 درصد تولیدات این شرکت برای تامین مصرف کشور، در داخل به فروش می رسد و 20 درصد باقی که مازاد نیاز مصرف کنندگان داخلی است، روانه بازار های صادراتی می شود. این در حالی است که نیاز داخل نسبت به سال گذشته رشد داشته است و این موضوع می تواند نشان از رونق صنایع پایین دست در کشور باشد. با این حال اگر تولید پتروشیمی تندگویان به رقم ظرفیت برسد، باید حدود 40 درصد تولیدات این شرکت صادر شود.

تقوی گنجی ادامه داد: این شرکت در کشور های همسایه و آسیای میانه نیز بازار مطلوبی دارد، چرا که واحد مشابه این شرکت بسیار معدود هستند. از این رو می توان دریافت که بازار کشور های اطراف کشش جهش صادراتی این شرکت را دارند.

وی همچنین اضافه کرد: پتروشیمی تندگویان از آنجایی که در زنجیره خوراک مایع قرار داشته، تا سال 94 ضرر ده بوده است. اما از سال 1395 از زیان دهی خارج شده و هم اکنون در وضعیت مطلوبی از سود دهی قرار دارد و چشم انداز این شرکت همچنان جایگاه مثبت تری نسبت به سال جاری دارد. این به آن معنی است که با پروژه ها و حمایت های هلدینگ خلیج فارس موانع تولید پتروشیمی تند گویان برطرف شده است و این امید واری وجود دارد که آینده ای مطلوب برای سهامداران این شرکت رقم بخورد.

علاوه بر این باید به این مساله نیز اشاره کرد که این شرکت زنجیره اشتغال را نیز به صورت چشمگیری تکمیل کرده است و از آنجایی که پایین دست این مجتمع اشتغال مطلوبی را در بر دارد، اشتغال غیر مستقیم پتروشیمی تندگویان به بیش از 200 هزار نفر می رسد.

مدیر عامل پتروشیمی شهید تندگویان در ادامه گفت: اما یکی از مهم ترین اقداماتی که در کنار رفع موانع تولید در این شرکت صورت گرفته است، توجه جدی به مسائل زیست محیطی است. برای مثال می توان به این مساله اشاره کرد که پساب های خروجی این شرکت که 15 کانال بوده است، هم اکنون تنها به سه کانال محدود شده است و 12 عدد از این خروجی ها مسدود شده اند که این موضوع می تواند مثالی باشد برای رویکرد زیست محیطی پتروشیمی تندگویان.

وی ادامه داد: فاز دوم این شرکت، پس از انجام تعمیرات اساسی در حال ورود به مدار تولید است و یکی از مهم ترین اهداف این تعمیرات اساسی، رویکرد های زیست محیطی و ایمنی بوده است. به این معنی که غیر از رفع موانع تولید و دسترسی به شرایط مطلوب عملیاتی، HSE به صورت جدی در دستور کار تعمیرات اساسی قرار گیرد و مسائلی مانند نشتی ها رفع شده و آلوده سازی هوا و پساب در این واحد به صورت جدی کاهش یابد.

تقوی گنجی در خصوص چگونگی به سود رسیدن این مجتمع پتروشیمی، گفت: اما سود دهی پتروشیمی تندگویان از آن جهت است که موانع تولید این شرکت رفع شده است و بهبود عملکرد در این مجتمع محقق شده است. به این معنی که تولیدات این شرکت نسبت به سال گذشته حدود 23 درصد افزایش یافته است.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که واردات محصولات شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در چه وضعیتی قرار داد، گفت: این شرکت هیچ مشکلی با واردات این محصولات ندارد، اما این که واردات این گونه محصولات با تعرفه گمرکی بسیار پایین انجام می شود، می تواند مانعی باشد برای رشد تولید داخلی.

مدیر عامل پتروشیمی شهید تندگویان اعلام کرد: تولیدات پتروشیمی تندگویان در 9 ماه نخست سال 96 در حدود 850 هزار تن بوده است و این امید وجود دارد که در پایان سال نیز مجموع تولیدات این شرکت به یک میلیون و صد هزار تن برسد. اما این موضوع که تولید به ظرفیت اسمی نرسیده است، از آنجایی است که یکی از واحد های مجتمع که 16 درصد کل تولید را در بر می گیرد تحت "ری ومپ" (REVAMP) به معنای بهبود شرایط تولید قرار دارد. اما این عملیات تا پایان شهریور ماه سال به اتمام خواهد رسید و این نوید وجود دارد که تولید پتروشیمی تندگویان در سال 97 به 1.3 میلیون تن برسد.

وی همچنین در پاسخ به این موضوع که با توجه به تعمیرات اساسی واحد های این مجتمع که افزایش تولید را به رغم کاهش آلایندگی در بر داشته است، آیا این اورهال توسط متخصصان ایرانی انجام شده است، یا خیر، گفت: صد در صد اور هال ایرانی بوده است. علاوه بر این شرکت MHI ژاپن نیز قرار است پروژه هایی را برای بهبود شرایط زیست محیطی پتروشیمی تندگویان تعریف کند تا افزایش تولید با رعایت هر چه بیشتر مسائل HSE انجام شود. علاوه بر این باید گفت که 80 درصد تجهیزات این تعمیرات اساسی از داخل تامین شده است.

تقوی گنجی در خصوص افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی تندگویان نیز گفت: از مجموع هفت واحد تولیدی این مجتمع، سه واحد دارای مشکلاتی بوده اند که با همکاری یک جوینت ژاپنی- چینی، مشکلات دو واحد برطرف شده و سومی نیز در سال آیند به اتمام می رسد. این عملیات نه تنها رفع موانع تولید را به همراه داشته است، بلکه تا حدودی نیز افزایش ظرفیت را نیز در بر داشته است. به این گونه که رقمی در حدود 100 هزار تن به ظرفیت اسمی این شرکت افزوده می شود.

وی همچنین در خصوص واسطه گری محصولات پتروشیمی در کشور گفت: پتروشیمی شهید تندگویان برای جلوگیری از این موضوع به قرارداد های بلند مدت با شرکت های پایین دست مصرف کننده روی آورده است که نهایتا مصرف کننده واقعی بتواند خرید انجام دهد. علاوه بر این مجتمع تندگویان به دنبال این موضوع است که تخصیص سهمیه به مصرف کنندگان را مبتنی بر عملکرد بلند مدت مصرف کنندگان انجام دهد.

منبع : عصر اقتصاد
تاریخ: 1396/10/11
تعداد بازدید: 101
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal
//