مدیر منابع انسانی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در گفتگو با «توسعه پتروشیمی»:
هلدینگ «خلیج فارس» از واردات مدیر خودکفا می‌شود مدیر منابع انسانی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در گفتگو با «توسعه پتروشیمی»:

صنعت پتروشیمی ایران پس از پایان جنگ تحمیلی و سپس آغاز به کار دولت اصلاحات دو دوره تجدید حیات و بازسازی و در نهایت جهش و تثبیت توسعه صنعت پتروشیمی را تجربه کرده است. در دوران جهش توسعه صنعت پتروشیمی که قالبا در طول فعالیت دولت هشتم افاق افتاد مدیرانی همچون «محمدرضا نعمت زاده»، «عباس شعری مقدم»، «عادل نژادسلیم» و ... در صنعت پتروشیمی کشور مشغول به کار بودند که این مدیران باید به‌عنوان نسل طلایی مدیران توسعه گرا در صنایع پتروشیمی کشور یاد کرد. با ورود به دوره تحریم و سپس پسابرجام مدیران با سابقه صنعت پتروشیمی یکی پس از دیگیر بازنشسته شدند و با استمرار وضع موجود از هم اکنون زنگ خطر بحران ظهور مدیران جوان و البته کاربلد در صنعت پتروشیمی به صدا درآمده است. در این بین هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ صنایع پتروشیمی ایران در کنار برنامه ریزی گسترده برای توسعه و افزایش ظرفیت تولید محصولات، برنامه ویژه‌ای برای تربیت مدیران جوان و اجرای طرح جانشین پروری را در دستور کار قرار داده است. «توسعه پتروشیمی» درباره مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه منابع انسانی از تربیت مدیر تا بهبود وضعیت حقوق و دستمزد کارکنان شاغل در شرکت‌های زیر مجموعه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس گفتگویی با مهندس «ابوالفضل عزیزی» مدیر منابع انسانی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ترتیب داده که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:

 

به عنوان سوال نخست درباره اجرای سیاست کلان جانشین پروری که همواره در تمامی بنگاه های بزرگ اقتصادی جهان به عنوان یک راهبرد در دستور کار قرار می گیرد تاکنون چه اقداماتی در شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس انجام گرفته است؟

 با توجه به این نکته اساسی که شرکت‌ها  و بنگاه‌های اقتصادی مجبورند در فضای رقابتی باقی بمانند، برای ادامه حیات سازمان در این فضای رقابتی نیروی انسانی توانمند نقش محوری را به عهده دارد، مزیت رقابتی سازمان‌های پیشرو در دنیای امروز مساله نیروی انسانی است. هرچه نیروی انسانی کارآمد تر، با انگیزه‌تر و توانمند  باشد می‌تواند اهداف سازمان را محقق کنند بر اساس این قضیه یکی از اهداف تصویب شده در برنامه استراتژیک در شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس که همواره مورد تاکید و حمایت مدیریت عامل شرکت هم بوده است موضوع جانشین پروری و تربیت مدیران آینده است و مدیریت توسعه منابع انسانی نیز برای تحقق این هدف مهم گام های اساسی را برداشته است. در همین راستا حرکت‌هایی را در طول یک تا دو سال گذشته شروع کرده‌ایم برای اینکه بتوانیم این نیروها را از ابعاد مختلف مورد توجه قرار دهیم. همین طور که می‌دانید استعدادهای فراوانی در سطح نیروهای هلدینگ خلیج فارس وجود دارد و شناسایی و به کارگیری این نیروهای جوان و مستعد یکی از اهداف مدیریت منابع انسانی هلدینگ خلیج فارس است. در این رابطه با ایجاد یک مدل جانشین پروری به صورت علمی و با استفاده از نقطه نظرات صاحب نظران صنعتی و دانشگاهی، مدلی را طراحی کرده و توسعه دادیم.  با اجرای این مدل برای 879 سمت کلیدی از رده سرپرستی تا مدیران ارشد در تمامی بخش‌های سازمانی برای سمت‌های 17 و به بالا  طی فرآیند تعریف شده و با همیاری و مشارکت شرکت‌های هلدینگ 1211 جانشین تعیین شد و ملاحظه می‌کنید که حداقل برای هر سمت حساس و کلیدی بیش از یک نفر جانشین داریم ضمن آنکه جانشین پروری یک فرآیند مقطعی و پایان پذیر نیست و باید به صورت مستمر در شرکت‌ها ادامه داشته باشد. برای دسترسی به اطلاعات جانشینان و استفاده از آنان سامانه جانشین پروری شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس طراحی و با آدرس الکترونیکی SP.PGPIC.ir با سطح دسترسی مشخص در اختیار مدیران قرار گرفته است. در حال حاضر از میان 1211 نفر تعداد 300 نفر از جانشینان که متوسط سن آنها 45 سال است از طریق آزمون روانشناختی و آزمون تخصصی انتخاب و برای جانشن پروری  حوزه‌های مالی، بازرگانی، بهره برداری، منابع انسانی، نگهداری و تعمیرات، مدیریت پروژه، اچ.اس.ای آموزش‌هایشان شروع شده است. آموزش‌های هدفمند در دو بخش تخصصی و مدیریتی. بنابراین ضمن اینکه فرد در حوزه‌های تخصصی رشد پیدا می‌کند در حوزه‌های رفتاری هم توانمند خواهد شد. توانمندسازی فرد در حوزه رفتاری و مدیریتی اساس و شالوده نظام جانشینی است.

 

جدا از بحث تربیت و جانشین پروری مدیران جوان برای بهبود وضعیت حقوق و دستمزدها در سطوح مختلف چه اقداماتی را در دستور کار قرار داده‌اید؟

حرکت زیرساختی دیگر که یکی از مباحث بسیار مهم در حوزه سازمان است بحث طبقه بندی مشاغل است. طرح این موضوع در مدیریت منابع انسانی انجام گرفت و با موافقت مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به تمامی شرکت‌های تابعه ابلاغ شد. در طبقه بندی مشاغل، عدالت مزدی، تعیین دستمرد مشاغل به صورت عادلانه بررسی می‌شود و به اجرا در می‌آید. شرکت‌های هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در عسلویه و ماهشهر این کار را برای کل سازمان (رسمی، قراردادی و پیمانکاری)  در حال اجرا هستند. در هلدینگ به نیروی انسانی توجه ویژه می‌‌شود و همه نیروها برایمان مهم و با ارزش هستند. هم نیروهایی که قبلا از بدنه نفت جدا شده‌اند، هم نیروهایی که در بعد پیمانکاری و قراردادی هستند از اهمیت خاصی برخوردارند و به همین دلیل طرح یکسان سازی پرداخت نیروهای مدت موقت به تعداد 3000 نفر طی دو مرحله اجرا و ساماندهی شد. در دو منطقه عسلویه و ماهشهر که در سه ماه گذشته موفق شدیم نیروهای ماهشهر را ساماندهی کنیم و واقعا حرکت خیلی خوبی بوده و باعث ایجاد نشاط و خوشحالی شده است. این کارکنان در شرکت‌های پتروشیمی بندر امام، بوعلی سینا، خوزستان، فجر، اروند، تندگویان و ره آوران فنون خدمت می‌کنند. تمام شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس در ماهشهر در قالب یک فرآیند 6 ماهه کار کردند و با همکاری موثر واحد کار و خدمات اشتغال سازمان منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر جناب آقای مطیری، مدیران عامل این شرکت­ها، که همکاری و همراهی کردند و مساعدت شخص آقای  عادل نژادسلیم پرداخت این نیروها ساماندهی شد.  در حال حاضر تمام مزایای منطقه و محیط جغرافیایی به این دسته از همکاران مشابه کارکنان نفت پرداخت می‌شود مانند فوق‌العاده بدی آب و هوا، فوق‌العاده محرومیت از تسهیلات زندگی، صعوبت شرایط محل زندگی، جبران وقت اضافی و فوق العاده‌های مربوط به ضریب مدرک تحصیلی و بقیه الزامات قانون کار . هرآنچه که نیروهای رسمی از بابت محیط جغرافیایی دریافت می‌کنند نیروهای قراردادی مدت موقت و معین هم دریافت خواهند کرد.

 

افزایش حقوق نسبت به گذشته چقدر بوده است؟

 این افزایش با توجه به مدرک تحصیلی و سابقه کار برای افراد مختلف متفاوت است ولی به طور متوسط بیش از 500 تا 700 هزار تومان حقوقهایشان افزایش یافته است و برای سال‌های بعد نیز با توجه به جاری بودن ضرایب افزایش بیشتری به همراه خواهد داشت. به طور قطع تمام شرکت‌های هلدینگ در ماهشهر بر اساس صورت جلسه تنظیمی این طرح را اجرا می‌کنند ولی اگر موردی باشد که خلاف آن باشد، پیگیری خواهد شد. مضافا طبقه بندی مشاغل به عنوان یک حرکت بنیادین در ساماندهی نیروهای کار مورد تایید شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس است. در طبقه بندی مشاغل، نمودار سازمانی، شرح شغل‌ها، شرایط احراز و تعیین مزد شغل برای تمامی کارکنان مشمول قانون کار اجرا خواهد شد.

 

 

آیا طرح ترمیم حقوق کارکنان قرارداد مدت موقت در شرکت‌های پتروشیمی تابعه در عسلویه هم اجرا می‌شود؟

اجرای طرح در عسلویه آغاز شده و به صورت مشابه از حدود پنج ماه پیش شروع شده و در حال انجام طبقه بندی مشاغل هستند. در عسلویه ساماندهی حقوق کارکنان مدت موقت در سه سال گذشته انجام شده است. در عسلویه شرکت‌های پتروشیمی نوری، مبین،  پارس و شرکت عملیات غیر صنعتی پاسارگاد طرح های ترمیم حقوق را اجرا کرده‌اند. هم اکنون در مورد نیروهای کار هیچ مشکلی نداریم، نیروهای پیمانکاری که طبق اصول پیش می‌روند و مابقی نیروها ساماندهی شدند. نیروهای رسمی هم تمام بخشنامه‌های وزارت نفت در مورد آنها انجام می‌شود.

 

در شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس طرحی تحت عنوان «فرآیند جذب، نمونه قرارداد یکسان و نظام پرداخت» تعریف و آماده اجرا شده است، لطفا درباره اجرای این طرح نوآورانه در بین تمامی هلدینگ‌های فعال صنعت پتروشیمی هم توضیحاتی ارائه فرمائید؟

برای اینکه در آینده این قضایا و نظام‌های پرداخت و جذب به دور از سلیقه شخصی و فردی و به دور از روش‌های  غیر علمی  و کارشناسی باشد، در هیات مدیره مصوب کردند که طرحی را آماده کنیم برای یکسان سازی پرداخت‌ها، جذب و قرارداد برای آینده هلدینگ. یعنی شرکت‌های جدید التاسیس هلدینگ که به بهره برداری می‌رسند ملزم به رعایت  آیین نامه ای با عنوان «فرآیند جذب، نمونه قرارداد یکسان و نظام پرداخت» در سه بخش مذکور خواهند بود این طرح به هیات مدیره رفته و مراحل نهایی را می‌گذراند. وقتی شرکت  یا طرح پتروشیمی تاسیس می‌شود دیگر این گونه نیست که هر شرکت یک مدل پرداخت کند و موجب اختلاف و نارضایتی شود. این حرکت بسیار خوب که زحمت و همکاری همه مدیران مدیران منابع انسانی شرکتها را به همراه داشته، بسیار موثر خواهد بود و شرکت‌ها هیچ ابهام و شکی در نحوه قرارداد، نحوه پرداخت و نحوه جذب نخواهند داشت. یک نوع قرارداد و یک نوع نظام پرداخت برای همه کارکنان  خواهیم داشت.. نظام پرداخت به این معنا نیست که همه یکسان دریافت کنند بلکه عدالت  مزدی در پرداخت ها اعمال می‌شود. کسی که در مناطق عملیاتی است یا عملکردش بهتر است، دریافت بهتری خواهد داشت و قانونی هم هست .

 

برای آموزش مدیران و کارکنان چه اقداماتی انجام شده است؟

بحث دیگر این بوده که یک شغل، یک پست سازمانی چه نیازهای آموزشی دارد، هم در بحث دانشی و هم در بحث رفتاری. پروژه‌ای را تحت عنوان استاندارد آموزشی مشاغل آغاز کردیم بر مبنای شایستگی‌ها(CBT) این پروژه با همکاری دانشگاه شهید بهشتی و کارگروه‌های تخصصی در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس شکل گرفته است. سه ماه کار انجام شده و اولین گزارش اخیرا در پتروشیمی بندر امام با حضور مدیرعامل محترم و همه مدیران آن سایت و مدیران منابع انسانی ماهشهر ارایه شده است. چنانچه این پروژۀ اجرا شود آموزش‌های ما هدفمند می‌شود، نیازهای آموزشی مشاغل احصا می‌شود، شرایط احراز سمت‌ها به روز می‌شود و این پروژه می‌تواند حرکت بسیار موثری باشد برای افزایش عملکرد افراد در شغل و موجب می‌شود افزاد بتوانند وظایف شغلی را به نحو احسن و بهتر انجام دهند.

 

همزمان با آغاز شمارش معکوس راه اندازی طرح‌های جدید در سطح شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، چه برنامه‌هایی برای جذب و استخدام نیروی متخصص برای دوران راهبری و بهره برداری از این طرح‌ها دارید؟

در هلدینگ خلیج فارس طرح‌های متعددی وجود دارد  عمده آنها در سالهای 97 و 98 به بهره برداری می‌رسند مانند طرح پالایش گاز بید بلند خلیج فارس و یادآوران خلیج فارس، الفین ایلام، پتروشیمی لردگان، صدف، پتروشیمی گچساران، پتروشیمی هنگام در عسلویه و سایر طرح‌های در دست اقدام که  با راه‌اندازی این طرح‌ها ضمن متنوع شدن سبد هلدینگ و افزایش ظرفیت بیش از 15 میلیون تن به ظرفیت موجود موجب اشتغال و شکوفایی خواهند شد.  قطعا این طرح‌های نیاز به نیروهای متخصص دارند که براساس هماهنگی شرکت‌ها با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، نیروهای مورد نیاز با اولویت جذب نیروهای بومی براساس چارت سازمانی شناسایی شده و تحت آموزش قرار می‌گیرند و همچنین دوران کارآموزی  را در واحدهای فعال مشابه می‌گذرانند و در نتیجه به یک نیروی متخصص تبدیل خواهند شد. قطعا در این فرآیند اولویت با نیروهای بومی است. تمامی جذب‌ها از طریق آزمون استخدامی خواهد بود و براساس شرایط استخدامی و آیین نامه استخدامی هلدینگ خلیج فارس و منطبق با قوانین کشور برآورد نیرو شده و در قالب آزمون معتبر توسط مراکز معتبر نیروها جذب خواهند شد. پس از جذب تحت آموزش‌های عمومی و تخصصی و کارآموزی قرار می‌گیرند.

 

برآورد شده برای این چند طرح درمجموع چند نیرو جذب خواهد شد؟

معمولا نیروها در شرکت‌های پتروشیمی دردو بخش جذب می‌شوند، یکسری بر اساس چارت سازمانی و مستقیم مشغول به کار می‌شوند و بخشی غیر مستقیم، پیش بینی می‌شود مطابق با ظرفیت هر کدام از این طرح‌ها  بین 1000 تا 1200 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم فرصت‌های شغلی در مناطق اجرای طرح ایجاد شود.

 

برای جذب نخبگان دانشگاهی چه برنامه‌ای دارید؟

جذب نیرو متناسب با ساختار سازمانی، شرایط احراز سمت و شرایط شغل است. شغل‌ها تخصص‌هایی می‌طلبد که باید بر اساس آن جذب انجام شود. در بحث تعمیرات عمدتا مهندسی مکانیک، در بهره‌برداری عمدتا مهندسین و تکنسین‌های شیمی به کار گرفته می‌شوند. صنعت پتروشیمی خوشبختانه از رشته‌های مختلف جذب می‌کند. در شرکت‌های تابعه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس انواع و اقسام رشته‌های مهندسی را به کار می‌گیریم. مهندس صنایع، مواد، شیمی، برق، مکانیک، ابزار دقیق، بخش‌هایی عمران و ... اکثر رشته‌ها و شاخه‌های مهندسی در صنعت پتروشیمی به کار گرفته می‌شوند. در جهت  استفاده از نیروهای نخبه و جوانان مستعد،  مدیریت توسعه منابع انسانی مذاکراتی را با دانشگاه‌های شریف، نفت، امیرکبیر، پلی تکنیک و تهران انجام دادیم تا در راستای استفاده از جوانان مستعد و نخبه، افرادی را به مجموعه شرکت‌های پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس در قالب بورسیه و کار وارد کنیم و به این منظور گزارشی در حال تهیه است که نیاز شرکتها را در پنج سال آینده مشخص می‌کند. از شرکت‌ها خواسته شده با توجه به اینکه تعدادی از نیروهایشان در شرف بازنشستگی هستند، در جهت جایگزینی این نیروها با نیروهای نخبه دانشگاه‌های معتبر، شیوه های بورس کردن و به کار گیری آنها را مورد بررسی قرار دهند.

 

به عنوان پرسش پایانی درباره سایر اقداماتی که برای رضایت‌مندی کارکنان شاغل در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و شرکت‌های تابعه چه اقداماتی انجام شده است؟

یکی از بحث های مورد توجه در منایع انسانی توانمندسازی مدیران فعلی است که مسئولیت اداره شرکت‌ها را بر عهده دارند؛ همواره این مدیران مورد توجه بوده و آموزش‌های بسیار کاربردی و مورد نیاز را برای آنها برنامه‌ریزی و اجرا می‌کنیم.  موضوع دیگر، نظام ارزیابی عملکرد کارکنان در برنامه‌های آینده ما است و به این ترتیب بخشی از پرداخت‌ها با عملکرد مرتبط خواهد شد. اصلاح ساختار هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس که در این رابطه با سه شرکت داخلی و بین‌المللی مذاکره شده است. به دنبال بازنگری ساختار هلدینگ هستیم و در قالب استانداردهای معتبر در جهت ارتقاء عملکرد در بین شرکت‌ها و هلدینگ مورد تجدید نظر قرار دهیم. پرداخت‌های قانونی در رابطه با کارکنان عضو صندوق بازنشستگی صنعت نفت و سازمان بهداشت و درمانصنعت نفت به روز است و مطالبات  آنها پرداخت و هیچگونه بدهی به این سازمان‌ها نداریم و که این خود موجب آرامش و رضایت‌مندی روز افزون نیروهای رسمی شده است. در مورد نیروهای قانون کار هم همه حقوق و مزایای کارکنان به روز انجام گرفته و همچنین مطالبات پیمانکاران در حوزه نیروی انسانی همیشه مورد توجه بوده و حتی آقای مهندس نژادسلیم هم به صورت شفاهی و هم کتبی بر انجام به موقع  تعهدات مربوط به کارگران تاکید داشته‌اند. هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس به رسالت ارزیابی عملکرد شرکت‌ها در سیاست گذاری، تسهیل گری، یکپارچگی و نظارت بر شرکت‌ها همواره جلسات ارزیابی سه ماهه برگزار می‌کند و در این جلسات در پنج محور مالی، فرآیندها، مشتریان، رشد و یادگیری و مسئولیت‌های اجتماعی با حضور مدیران هلدینگ و مدیران شرکت‌ها ارزیابی می‌شود. بخشی از پاداش شرکت‌ها بر اساس این ارزیابی است. هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس بخشی از پاداش را در قالب کارانه تولید به صورت ماهانه  پرداخت می‌کند.

 

 

 

تاریخ: 1396/09/07
تعداد بازدید: 207
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به شركت پتروشيمي خليج فارس مي باشد.
Powered by DorsaPortal