پتروشيمي ايران آماده جهش دوم
1394/10/21 در حال حاضر ميزان فروش محصولات پتروشيمي با فروش نفت كشور تقريباً برابري كرده و اين امر مسئولان و دست‌اندركاران وزارت نفت را به سرمايه‌گذاري و ظرفيت‌سازي بيشتر در اين زمينه ترغيب كرده است

مهندس محمد علي شفيعي

كارشناس انرژي

صنعت پتروشيمي ايران 51 ساله شد. پتروشيمي از صنايع مهم و تاثيرگذار كشور بوده و با توجه به تاكيدات انجام شده از سوي مقام معظم رهبري مبني بر جلوگيري از خام‌فروشي و پياده‌سازي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، نقش و اهميت اين صنعت دوچندان مي‌شود .

در حال حاضر ظرفيت توليد صنعت پتروشيمي ايران 60 ميليون تن است كه اين ظرفيت تا پايان برنامه ششم توسعه بايد به 120 ميليون تن رسيده و پس از پايان برنامه هفتم به 180 ميليون تن برسد. اين اعداد به خوبي نشان‌دهنده اهميت اين صنعت براي كشور ماست. به ويژه اينكه با كاهش روزافزون قيمت نفت، توجه ويژه به صنعت پتروشيمي در ايجاد محصولات با ارزش افزوده بالاتر و كسب درآمد بيشتر براي كشور بيش از هر زمان ديگري نمايان شده است. در حال حاضر ميزان فروش محصولات پتروشيمي با فروش نفت كشور تقريباً برابري كرده و اين امر مسئولان و دست‌اندركاران وزارت نفت را به سرمايه‌گذاري و ظرفيت‌سازي بيشتر در اين زمينه ترغيب كرده است .

صنعت پتروشيمي موتور توسعه اقتصادي كشور بوده و نقش بسزايي در توليد ناخالص ملي ايران داشته و خواهد داشت. ايران داراي مزيت‌هاي فراوان و منحصربفردي است كه توسعه صنعت پتروشيمي را بيش از هر كشور ديگري توجيه‌پذير مي‌كند. موقعيت استثنايي و ژئوپلتيك ايران، همسايگي با پانزده كشور، هزاران كيلومتر مرز آبي و دسترسي به آب‌هاي آزاد، نيروي كار ماهر و متخصص، برخورداري از زيرساخت‌هاي مناسب و توانمندي‌هاي مهندسي و ساخت و اجرا ، بازار بزرگ و رو به رشد داخلي، حمايت‌هاي قانوني از فعاليت‌هاي سرمايه‌گذاري و از همه مهم‌تر امنيت و ثبات بي‌نظير از مزيت‌هاي كشورمان است. ضمن اينكه فراواني نفت و گاز در كشور كه دسترسي به انواع خوراك‌ها را سهل و آسان مي‌كند يكي از وجوه تمايز ايران با ساير كشورهاست .

البته اين صنعت با چالش‌هايي نيز در حال حاضر مواجه است كه از مهمترين آنها مي‌توان به خصوصي‌سازي بي‌ضابطه و شتابزده مجتمع‌هاي پتروشيمي اشاره كرد. متاسفانه با وجود سودآور بودن اكثر مجتمع‌هاي پتروشيمي، در دولت‌هاي نهم و دهم به بهانه اجراي سياست‌هاي اصل 44 و كوچك‌سازي دولت، اين مجتمع‌ها كه براي كشور درآمدزا بوده و باري از روي دوش دولت برمي‌داشتند يكي پس از ديگري به جاي خصوصي‌سازي واقعي به عنوان بدهي به طلبكاران دولت از جمله صندوق‌ها و ... واگذار شدند.

از آنجايي كه اين صندوق‌ها از نظر كار حرفه‌اي، تخصصي در نگهداري مجتمع‌هاي پتروشيمي ندارند، اين مجتمع‌ها حال و روز خوبي نداشته و در ورطه ورشكستگي افتاده‌اند. در صورتي كه اگر دولت به طور واقعي قصد خصوصي‌سازي در پتروشيمي را داشت مي‌توانست با حفظ مالكيت اين پتروشيمي‌ها و با سرپرستي شركت ملي صنايع پتروشيمي اقدام به واگذاري سهام اين مجتمع‌ها و نه كل مجتمع نمايد. اين اقدام مي‌توانست زنجيره يكپارچه توليد و ارزش افزوده را حفظ نموده و از سوي ديگر، به سودآوري و صادرات غيرنفتي كشور در اين زمينه كمك كند كه متاسفانه اين‌گونه نشد.

در حال حاضر به دليل گسسته شدن زنجيره توليد، مجتمع‌هاي پتروشيمي كه روزي به عنوان تامين‌كنندگان نياز يكديگر فعاليت مي‌كردند به رقيب هم تبديل شده و براي كسب درآمد به نوعي منافع ملي را در بازارهاي بين‌المللي تهديد مي‌كنند. چالش ديگر اين صنعت، نرخ خوراك است كه مدتهاست بر سر تعيين آن بين وزارت نفت و توليدكنندگان اختلاف نظر وجود دارد.

وزارت نفت با توجه به گران تمام شدن خوراك (گازي و مايع) براي خود، خواهان فروش آن با قيمت‌هاي جهاني است و از سوي ديگر توليدكنندگان اين صنعت، نرخ تعيين شده را بسيار گران دانسته و سبب افزايش قيمت محصول نهايي و كاهش قدرت رقابت خود در بازارهاي جهاني مي‌دانند. در اين زمينه به نظر مي‌رسد رجوع به نسخه جهاني براي حل اين مشكل بهترين راه‌حل ممكن باشد.

در دنيا و به‌ويژه كشورهاي حاشيه خليج فارس، نرخ خوراك با قيمت‌هاي بسيار پاييني در اختيار توليدكنندگان قرار مي‌گيرد ولي در ازاي آن از اين صنايع ماليات دريافت شده و در برخي كشورها مانند هند، دولت در 50 درصد محصول توليدي شريك مي‌شود. اين موضوع بايد به صورت دوجانبه‌ مورد بررسي قرار گيرد تا هم وزارت نفت بتواند هزينه‌هاي توسعه و توليد خود را كسب كند و هم توليدكنندگان پتروشيمي بتوانند علاوه بر دريافت خوراك به صورت مطمئن و با قيمت مناسب، به رقابت‌ خود در بازارهاي جهاني ادامه دهند .

خوشبختانه با اتفاقات خوبي كه پس از توافق هسته‌اي و برداشته شدن قريب‌الوقوع تحريم‌ها خواهد افتاد مي‌توان به رونق و شكوفايي دوباره اين صنعت اميدوار بود به طوري كه نمونه‌هاي اميدآفريني از اين اتفاقات در همايش دوزادهم صنعت پتروشيمي قابل مشاهده بود. در چند سال گذشته شركت‌هاي خارجي از حضور در صنعت پتروشيمي ايران هراس داشتند ولي امروزه باتوجه به تحولات بين‌المللي صورت گرفته شاهد حضور هيات‌هاي خارجي در صنعت پتروشيمي ايران هستيم.

شركت ملي صنايع پتروشيمي در حال برنامه‌ريزي براي جهش دوم در صنعت پتروشيمي است كه اين جهش نيازمند ايجاد زير‌ساخت‌هاي لازم در اين صنعت است كه خود مي‌تواند زمينه حضور سرمايه‌گذاران بزرگ خارجي در صنعت پتروشيمي كشور را فراهم نمايد .

در پايان بايد گفت با توجه به مزيت‌ها و پتانسيل‌هاي صنعت پتروشيمي، بدون شك اين صنعت در نيم قرن دوم فعاليت خود اقتصاد كشور را شكوفا خواهد كرد. بنابراين توجه هر چه بيشتر به اين صنعت و ايجاد زيرساخت‌هاي لازم براي آن بيش از هر زمان ديگري لازم و ضروري به نظر مي‌رسد .

پتروشيمي ايران آماده جهش دوم
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به شركت پتروشيمي خليج فارس مي باشد.
Powered by DorsaPortal