يادداشت تحليلي دانش نفت به قلم عبدالرسول دشتي؛ اقدام هاي ماندگار در پتروشيمي
1394/08/18 يادداشت تحليلي دانش نفت به قلم عبدالرسول دشتي؛ اقدام هاي ماندگار در پتروشيمي

دانش نفت: دو مثال از ماندگاري آثار عملكرد مديران تاثير گذار در ذهن آيندگان مواردي است كه مايلم به آنها اشاره كنم. يك خاطره بسيار دور از دوران كودكي شعاري است كه به اتفاق همبازيان خود مي گفتيم " اين بچه ها مال كيه مال حسين مكيه". آن سوتر و كمي نزديكتر خاطرات مربوط به دوران حضور دكتر اقبال در رياست شركت نفت و امكان ملاقات بدون دغدغه كاركنان با ايشان مي باشد. موضوعي كه براي سال ها زبانزد كاركنان باسابقه نفت و پتروشيمي بود. اقدام هاي ماندگار و ثبت شده توسط افراد در طول زمان با تعبيرهاي مختلفي همراه بوده است. چه بسا كارهائي كه در زمان وقوع به عنوان نوعي ناسازگاري تلقي گرديده ولي سال ها بعد از آن به عنوان اقدامي قهرمانانه ياد شده است.

افراد ماندگار در تمام حوزه ها در بسياري مواقع ارزش ها و منافع فردي خود را در جهت حفظ منافع جمع و گروه ناديده گرفته اند. بدون شك بخشي از اين ازخود گذشتگي خواسته فرد و داوطلبانه بوده و بخش ديگر آن را مي توان ناشي از شرايط خاص و مسئوليت هايي دانست كه خواسته يا ناخواستهدر شرايط خاص بر عهده آن افراد گذاشته شده بود.

دغدغه هاي ديروز ، امروز  و شايد فرداي پتروشيمي فراتر از آن است كه بخواهد به ارزيابي عملكرد مديران گذشته و تصميم هاي مهم آنان بپردازد. اما بازخواني و ثبت چنين اقدام هائي مي تواند صفحه ويژه اي از تاريخ اين صنعت را به خود اختصاص دهد. اشاره يادداشت حاضر به برخي از اين اقدام ها با اين هدف صورت گرفته كه شايد بتواند سرآغاز ي باشد براي پرداختن ديگر اقدام هاي مهم و سازنده در پتروشيمي. اقدام هاي ماندگاري كه ممكن است تاكنون مورد توجه خاص قرار نگرفته باشند.

اقدام هاي ماندگار در تاريخ پتروشيمي: 

پتروشيمي ايران دوران پر فراز و نشيبي را گذرانده است. منظور اصلي شرايط پس از انقلاب اين صنعت است. شركتي كه طي 37 سال گذشته مديران مختلفي را در راس مديريت خود ديده و هريك اقدامات به زعم خود مهمي را انجام داده اند ولي همه آنها به عنوان مردان بزرگ و تاثير گذار پتروشيمي تاثير يكسان و جايگاه مشابهي براي خود به يادگار نگذاشته اند.

-           مهندس احمد رهگذر مفارقت نامه پتروشيمي ايران – ژاپن را به گونه اي به سرانجام رساند كه ايران علاوه بر گرفتن غرامت موفق شد تمام فازهاي اين مجتمع بزرگ و شاخص در خاورميانه را نيز با افتخار به بهره برداري برساند. پتروشيمي ايران _ ژاپن به پتروشيمي بندرامام تغيير نام داد و تمام واحدهاي آن توسط ايراني ها با افتخار راه اندازي شد.

-           توسعه پرشتاب تاريخي و تكرار نشدني پتروشيمي حاصل حضور مهندس محمدرضا نعمت زاده در پتروشيمي است و مديران اين صنعت قبل و بعد از ايشان هرگز نتوانستند اقدامات صورت گرفته در اين صنعت ارزش آفرين را تكرار كنند.

-           خصوصي سازي بلاي جان صنعت پتروشيمي ايران شمرده مي شود و همه از آن به انتقاد ياد مي كنند. واگذاري بهترين و سودآورترين واحدهاي پتروشيمي آن هم در مقابل رفع ديون باعث شد پتروشيمي در مقابل واگذاري تعدادي از مجتمع هاي توليدي خود هيچ درآمدي نداشته باشد. ولي در زمان مديريت مهندس غلامحسين نجابت در يك واگذاري موفق پتروشيمي رازي نيز در همين شرايط به كنسرسيومي متشكل از سرمايه گذاران كشور تركيه فروخته شد و پس از واگذاري اين مجتمع همواره بالاترين سقف توليد و كم ترين حاشيه هاي مديريتي و كاركنان را داشته است.

-           واگذاري پراكنده، بي برنامه و عمدتا در قالب رد ديون باعث شد پتروشيمي مانند جمهوري هاي شوروي به تفرقه اي باور نكردني گرفتار شود. ولي در همان زمان با ابتكار مهندس عادل نژادسليم چارچوب تشكيل هلدينگ خليج فارس بنيان گذاشته مي شود تا پس از آن با تشكيل اين سازمان پانزده شركت از مجموعه واحدهاي واگذار نشده پتروشيمي تحت مالكيت اين سازمان قرار گرفته و به تراژدي واگذاري پراكنده واحدهاي پتروشيمي پايان داده شود. نژادسليم چند سال بعد با حضور در راس مديريت هلدينگ خليج فارس و تنها طي مدت دو سال چنان موفق عمل مي كند كه اين شركت از سوي موسسه بين المللي ICIS عنوان دومين شركت بزرگ پتروشيمي خاورميانه و چهل و چهارمين شركت بزرگ پتروشيمي جهان را به دست مي آورد.

-           مهندس عبدالحسين بيات آخرين مديرعامل پتروشيمي در دولت دهم بود. عملكرد وي را نمي توان هم وزن ديگر مديران دانست و در بسياري موارد از آن با انتقاد ياد مي شود. ولي در يك مورد مشخص دستور و پيگيري ايشان باعث شد در تقويم ساليانه كشور روزي تحت عنوان "روز ملي پتروشيمي" ثبت شود. اين اقدام كار ارزشمندي است كه تمام مديران بزرگ گذشته پتروشيمي به دليل دغدغه هاي خاص خود هرگز به دنبال آن نبوده و اگر پيشنهادي به آنها شده بود آن را جدي و قابل تامل ندانسته بودند.  

-           در زمان حضور آخرين مديرعامل پتروشيمي بندرامام در دولت دهم اين مجتمع غم انگيز ترين حادثه تاريخي خود را تجربه كرد. حادثه اي كه در آن هشت نفر از كاركنان جان خود را از دست

 دادند و توليد مجتمع نيز طي دوران حضور آن مديرعامل حدود يك ميليون تن كاهش پيدا

مي كند. اما در همان سال ايشان به عنوان مدير نمونه ملي معرفي شده و لوح تقدير دريافت

مي كند.. تا اينكه با روي كار آمدن دولت يازدهم و انتصاب مديرعامل جديد پتروشيمي، مهندس رضا اميري مديرعامل محبوب و توانمند اين مجتمع مجددا به سر كار خود برگشته، مسئوليت بزرگترين مجتمع پتروشيمي كشور را دوباره بر عهده مي گيرد. طي يك سال پس از حضور وي توليد اين مجتمع به سطح دوران گذشته بر مي گردد. اما كسي توجه خاصي به اين اقدام موثر مديريتي ندارد. گوئي هيچ اتفاق جديدي نيفتاده است. شايد هم با حضور ايشان تحقق چنين موفقيتي طبيعي به نظر مي رسيده است.

موارد ذكر شده چند نمونه خاص و مشتي نمونه خروار مي باشند. اميد كه ديگر كاركنان پتروشيمي نيز كارهائي كه از نظر آنان در زمره اقدامات ماندگار پتروشيمي مي باشد را ذكر و منعكس نمايند.

امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به شركت پتروشيمي خليج فارس مي باشد.
Powered by DorsaPortal