تبعات مثبت و منفی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا برای صنعت نفت و پتروشیمی ایران
1396/03/04 همه‌پرسی اتحادیه اروپا در نهایت با خروج انگلستان از اتحادیه اروپا همراه شد.

تبعات مثبت و منفی

 خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

برای صنعت نفت و پتروشیمی ایران

 

روابط عمومی و امور بین الملل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

زمستان 95

 

مقدمه:

همه‌پرسی اتحادیه اروپا در نهایت با خروج انگلستان از اتحادیه اروپا همراه شد. بسیاری از کارشناسان این رای تاریخی را آغازی بر یک دومینو دانسته‌اند که می‌تواند شرایط اقتصادی سیاسی و اجتماعی اتحادیه اروپا و حتی بریتانیای متحد را به چالش کشیهد و تعمیم آن بر شرایط همه کشورهای جهان تاثیر داشته باشد. کاهش ارزش پوند و یورو، افزایش ارزش دلار آمریکا، ریزش قیمت اغلب بازارهای سهام، سقوط قیمت جهانی نفت خام و افزایش بهای طلا اولین خروجی‌های این اتفاق به شمار می‌آیند، ولی هنوز واقعیت‌های آن به‌صورت کامل خودنمایی نکرده است. تبعات آن برای کشور ما نیز احتمالا از قاعده مستثناء نیست. به اعتقاد برخی کارشناسان این واقعه حداقل در کوتاه‌مدت می تواند ایران را از نظر اقتصادی دستخوش تغییراتی ‌کرده، حتی بر درآمدهای دولت تاثیر بگذارد. کاهش قیمت نفت و ارزش یورو از جمله مواردی هستند که بعضی صاحب نظران آنها را از جمله تبعات اولیه این تغییرات دانسته و مدیریت اقتصادی این دوران را مهم‌ترین اقدام برای خروج از وضعیت پیش‌بینی شده می‌دانند.

اثر بریگزیت( خروج بریتانیا) بر روی قیمت نفت و پتروشیمی

به اعتقاد خیلی از کارشناسان سقوط قیمت نفت را می توان یکی از پیامدهای خروج انگلستان از اتحادیه اروپا دانست. سقوط قیمت نفت و احتمال برگشت به سمت 40 دلار از جمله مواردی است که بر بازار محصولات پتروشیمی در جهان بسیار اثرگذار است. این موضوع به بازار ایران نیز به سرعت ورود خواهد کرد و می‌تواند این بازار را تحت تاثیر قرار دهد.( باید توجه داشت که کاهش قیمت نفت عامل اصلی عدم تحقق درآمدهای پیش بینی شده شرکت های پتروشیمی ایران در دو سال گذشته بوده است). در همین رابطه خبرگزاری رویترز چندی پیش در گزارشی اعلام کرده بود. که قیمت جهانی نفت با اعلام نتیجه نهایی همه‌پرسی خروج انگلستان از اتحادیه اروپا ـ که به نفع جدایی‌طلبان تمام شد ـ سقوطی بیش از 4 درصد را تجربه کرد، تا این اتحادیه در تکاپوی برای حفظ چهره متحد خود، بازار را در شوک حاصل از بی‌خبری آنچه از این پس پیش خواهد آمد، باقی بگذارد شاید سروصداهای این جریان خوابیده و بهای طلای سیاه به مرز 50 دلاری بازگردد.

از سوی دیگر از آنجا که پس از چین، کشورهای اتحادیه اروپا شرکای اصلی ایران در تجارت هستند، ممکن است پس از ترک اتحادیه اروپا از سوی بریتانیا اقتصاد اتحادیه اروپا تا حدود زیادی تحت تاثیر قرار گرفته و این موضوع می تواند بازار تقاضای کالا از ایران را تهدید نماید. اما از سوی دیگر، چون بسیاری از کالاهای ایرانی با دلار معاوضه می گردد این موضوع می تواند قدرت خرید ایران در اروپا تقویت نماید.(1)

 

با توجه به کاهش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی و افت بهای بسیاری از محصولات پالایشی و خوراک مایع صنایع پتروشیمی، همچنین قیمت برخی از اولفین‌ها، به نظر می‌رسد باید منتظر کاهش قیمت محصولات پتروشیمی باشیم. اما این موضوع نباید بهانه ای برای شرکت های خصوصی باشد که تمامی ضعف ها و ناکارآمدی خود را پشت کاهش قمت جهانی آن پنهان کنند.

از اهمیت برگزیت این نکته قابل توجه است که رفراندام خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چنان تاثیری بر دست اندرکاران صنعت پتروشیمی این کشور گذاشت که حتی با نزدیک شدن به همه پرسی فوق حجم تقاضای مشتریها ده درصد کاهش پیدا کرد.(2)

بریتانیا مقداری زیادی انرژی بویژه گاز از اروپا خریداری می کند، بنابراین شکی نیست که یکی از بزرگترین بازارهای اروپا در این بخش می باشد. علاوه بر آن بریتانیا یک بازار بیش از حد بزرگ برای فروشندگان نفت و گاز اروپا است که با خروج از اتحادیه اروپا به حاشیه رانده خواهد شد.(3)

در بازار جهانی محصولات پتروشیمی نیز پس از سه ماه کاهش مداوم قیمت‌ها، شواهد و تقاضاها حاکی از آن بود که بهای این محصولات تا حدودی به ثبات رسیده و روند کاهشی آن متوقف شده است . این وضعیت در شرایطی پدید آمد که بازارهای جهانی منتظر افزایش حجم خرید بوده و شرایط به گونه ای پیش می رود که بازارهای جهانی خود را برای افزایش قیمت محصولات پتروشیمی آماده کرده اند. از طرف دیگر با توجه به کاهش فاصله قیمتی بین اولفین‌ها مخصوصا اتیلن و پلیمرها و پلی‌اتیلن‌ها، شاهد این واقعیت هستیم که سودآوری شرکت‌های پتروشیمی به شدت کاهش یافته، یعنی عرضه‌کنندگان اصلی از یکسو مجبور به کاهش حجم تولید بوده و از سوی دیگر باید برای رشد قیمت‌ها تلاش بیشتری به خرج دهند مشکلی که برخی شرکت ها را مجبور کرده کاهش درآمدهای پیش بینی شده خود را با افزایش تولید جبران نمایند. با توجه به این شرایط و همچنین فرارسیدن زمان تقاضای فصلی بسیاری از پلیمرها همچون پلی اتیلن ترفتالات بطری برای ظروف بسته بندی آب معدنی و برخی نوشیدنی‌های سرد و شیرین، پلی اتیلن‌های سبک خطی و سبک فیلم و سایر گریدهای نایلون و نایلکس برای بسته بندی مواد غذایی، پلی استایرن‌ها و مواد اولیه ظروف یکبار مصرف و همچنین برخی گریدهای تولید لوله یا برخی مصالح ساختمانی، می‌توان به خودنمایی مجدد تقاضا باز هم امیدوار بود.

شوک موج خروج بریتانیا از اتخادیه اروپا در کشورهای اروپایی از جمله صنایع شیمیایی و پتروشیمیایی آلمان تاثیر خواهد گذاشت. زیرا انگلستان بعد از فرانسه، هلند و امریکا چهارمین بازار صادرات این مواد برای آلمان باشد.

همچنین هلند دیگر کشور اروپایی است که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر اقتصاد و مخصوصا مصنوعات پتروشیمی آن کشور تاثیر گذار خواهد بود. طبق تحلیل اداره سیاست اقتصادی هلند تولیدات شیمیایی،لاستیک و پلاستیک این کشور با خروج بریتانیا 4.8% کاهش خواهد داشت.(4)

 

 

تاثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر بازار نفت و پتروشیمی ایران

برای پی بردن به پیامدهای خروج انگلستان از اتحادیه اروپا بر اقتصاد ایران، ما نیازمند تمایز بین اثرات کوتاه مدت و طولانی این خروج در ایران می باشیم. در کوتاه مدت، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، اثر خود را در کاهش قیمت نفت نشان خواهد داد و این موضوع به نوبه خود، موجب پایین آمدن درآمد ایران از فروش نفت به کشورهای عضو اتحادیه اروپا شود. دلیل اصلی هم تا حد زیادی این واقعیت است که نرخ تسعیر ارز یورو به ریال در حال نوسان است و نوسان ارزش یورو در برابر سایر ارزها نیز یکی از عواملی است که موجب رای موافق مردم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا گردید.

خروج بریتانیا اقتصاد اروپا را در میان مدت آسیب پذیرتر می کند. آسیب پذیری نوسان یورو، به نوبه خود باعث افزایش ریسک اقتصادی برای ایران می باشد در همین رابطه، مشاور ماتریس بتا بریتانیا، در مصاحبه ای در رابطه با این موضع گفته، یکی از اثرات عمده خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر اقتصاد ایران می باشد زیرا ایران روابط تجاری خود را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با کشورهای اروپایی (از آغاز 2016 ژانویه 20) گسترش داده است، ازسوی دیگر، سرد شدن روابط بین انگلستان و دیگر کشورهای اروپایی نقش آلمانیها در اتحادیه اروپا را متمایزتر کرده و این موضوع حتی می تواند باعث همکاری بیشتر ایران با دیگر اعضای اتحادیه اروپا گردد زیرا اعضای اتحادیه اروپا تمایل پیدا می کنند با دیگر کشورها از جمله ایران همکاری نمایند. از سوی دیگر شرایط پیش بینی نشده اتحادیه اروپا پس از خروج بریتانیا می تواند موجب حذف یا کاهش فشارهای مختلف اتحادیه اروپا بر ایران شود.(5)

درخصوص تاثیرات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و تاثیر این امر بر قیمت مواد اولیه و به‌طور کل صنعت پتروشیمی می توان گفت شرکت‌های پتروشیمی به دلیل توان مالی بالا و نقش موثری که در کسب درآمدهای غیرنفتی و صنعت ایران دارند همیشه خود را در حاشیه امن نگه داشته و قادرند حاشیه سود خود را حفظ کنند. الزام در عرضه محصولات در داخل کشور از طریق بازار بورس کالا و محدودیت ها و مشکلات آنان در این رابطه موجب شده، برای کسب درآمد تمایل به صدور محصولات خود داشته و انگلیس یکی از بازارهای هدف جدید آنان باشد. بنابراین تبعات شوک‌های ناشی از اتفاق‌های غیر‌مترقبه در صنایع تکمیلی به میزان آشکارتری خود را نشان داده و آسیب‌ها را در قیمت تمام شده محصولات نهائی پتروشیمی نشان می دهد.

در زمینه سیاست‌گذاری‌های کلان کشور می توان گفت: تغییرات جهانی و تاثیری که نوسان این امر بر قیمت نفت و در نهایت پتروشیمی‌ها می‌گذارد اتفاق جدیدی نیست و آثار نوسانات دائمی قیمت‌های اولیه مستقیما متوجه تولید‌کننده است و تمام آسیب‌ها به این لایه وارد می‌آید که در نتیجه این امر، ممکن است شاهد تعطیلی یا نیمه تعطیل شدن بنگاه‌های بیشتری در این صنعت بوده و تولیدکنندگان زیادی از گردونه بازی حذف شوند

در نهایت باید افزود بر اثر وقوع بریگزیت ارزش پوند و به دنبال آن بهای یورو کاهش یافته است. این در حالی است که شاهد تقویت دلار در این شرایط هستیم و این مساله به سود کشورهایی که صادر‌کننده محصولات با ارز دلار هستند منجر خواهد شد .

با رای خروج بریتانیایی ها از اتحادیه اروپا، بریتانیا می تواند به بهانه آغاز دوباره روابط سرد شده قبلی، روابط تجاری خود را با صنایع مختلف ایران از جمله پتروشیمی به عنوان بخش هائی که تشنه سرمایه گذاری خارجی هستند گسترش دهد. لذا در برنامه ریزی توسعه روابط تجاری و اقتصادی با بریتانیا تصمیم به حصول توافق در بخش انرژی می تواند نویدبخش تامین سرمایه مورد انتظار صنایع مختلف کشورمان باشد. اتحادیه اروپا به طور کلی و بریتانیا به طور خاص همچنان بدنبال منابع نفت خام و گاز منطقه خاورمیانه هستند. این در حالی است که آنها  از گرایش به سوی روسیه در این رابطه اجتناب دارند. از سال 2014، ترکیه نیز تلاش دارد برای  اروپا نقش یک آلترناتیو بجای روسیه بازی کند. در حالی که ایران با توجه به ذخائر و امکانات موجود می تواند مناسب ترین آلترناتیو .(6)

 

امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به شركت پتروشيمي خليج فارس مي باشد.
Powered by DorsaPortal