استراتژی های موفق هلدینگ خلیج فارس
1396/02/06 از افزایش تولید تا توسعه سبد سرمایه


شرایط بازار بورس و سهام ایران به گونه ای است که هر اتفاق ساده در داخل یا خارج از کشور می تواند قیمت سهام را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در این میان سهام هلدینگ خلیج فارس با در اختیار داشتن حدود 10 الی 11 درصد از سهم موجود در بازار سهام کشور علاوه بر تاثیر گذاری در بازار می تواند به نسبت شرایط متفاوت بین المللی تاثیرات ماندگاری در اقتصاد کشور ایفا نماید. توسعه حضور تجاری شرکت های بزرگ و تولید کنندگان عمده جهان در این بازار به عنوان بخشی از برنامه های کلان آنان برای ادامه حیات اقتتصادی و تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری راهکاری است که سبد پرتفوی آنها را به گونه ای تدوین می کند که هر گونه تغییر قیمت سهام یا محصولات از طریق سرمایه گذاری در بخش های دیگر تجارت و تولید قابل جبران باشد. اصطلاحی که از آن تحت عنوان "قرار ندادن همه تخم مرغ ها در یک سبد " یاد می شود.

امروزه اکثر شرکت های فعال در حوزه نفت و پتروشیمی علاوه بر تولید و فروش محصولات خود تلاش دارند تا در دیگر حوزه های تجارت نیز سهمی از بازار را در اختیار داشته باشند. بر همین اساس با ایجاد تنوع در خدمات و مزایای قابل ارائه نه تنها خریداران بلکه دیگر تولیدکنندگان رقیب و فروشندگان را نیز مجاب می کنند تا تحب برند آنها قرار گرفته یا محصولاتشان را بر اساس چارچوب و راهکاری که آنان برنامه ریزی کرده اند به فروش برسانند.


تولید محصول و دغدغه های آن:

امروزه در اختیار داشتن ارقام چند ده میلیون تنی ظرفیت تولید محصول بخشی از ویژگی های لازم برای در اختیار داشتن اعتبار بین المللی شرکت های بزرگ و هلدینگ ها می باشد. افزایش هرچه بیشتر سهم موجود از بازارهای جهانی محصولات، داشتن سهم موثر در بازار سهام و بورس کشور و تلاش برای رسیدن به جایگاه صدور خدمات فنی و مهندسی از جمله راهکارهائی است که می تواند نقش موثر نقش هر شرکت در توسعه اقتصادی کشور را ماندگار نماید.

هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با در اختیار داشتن حدود 42 درصد از سهم تولید محصولات پتروشیمی در داخل کشور از پشتوانه های قابل اتکائی برخوردار است که آینده این شرکت و حضور مقتدرانه آن در یازارهای منطقه ای و جهانی را تضمین می کند. نکته قابل توجه اینکه به موازات افزایش ظرفیت تولید مجصولات پتروشیمی در کل کشور از 50 میلیون تن به بیش از 60 میلیون تن هلدینگ خلیج فارس نیز طرح های متعدد و بسیار مهمی را در دست اجرا دارد که پیش بینی زمان بهره برداری از آنها از سال 97 بوده و با به بهره برداری رسیدن این طرح ها ظرفیت هلدینگ خلیج فارس از 24 میلیون تن فعلی به 50 میلیون تن افزایش می یابد.

 

توسعه و اجرای طرح های جدید:

اقدام مهم هلدینگ خلیج فارس در مدیریت تعدادی از طرح های در دست اجرای پتروشیمی  می تواند امکان شکل گیری، سامان دهی و توسعه صنایع کوچک بخش خصوصی در بخش صنایع تکمیلی را به همراه داشته باشد. در اختیار گرفتن طرح بسیار بزرگ و ملی پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس و طرح ان جی ال که می توانند تامین کننده بخش مهمی از خوراک مورد نیاز مجتمع های پتروشیمی بندرامام و گچساران باشند از یک سو وراه اندازی کامل پتروشیمی گچساران که خوراک چندین طرح مهم خط لوله اتیلن مرکز را تامین می کند در جهش بزرگ افزایش تولیدات پتروشیمی بسیار مهم و موثر بوده می تواند شرایط لازم برای ایجاد صنایع کوچک پائین دستی و ایجاد اشتغال در مناطق مختلف را فراهم نماید.

امروزه صنایع کوچک و متوسط نیروی محرکه اقتصاد کشورها و منبع بسیار مهمی برای اشتغال زائی محسوب می شوند. رونق این بخش نه تنها می تواند جنعیت جویای کار ناشی از رشد جمعیت را جذب کند بلکه قادر خواهد بود نیروهای مازاد شرکت های دولتی ناشی از تعدیل اقتصادی یا خصوصی سازی را نیز در این پروژهها مشغول به کار نماید.

در کشور امریکا نیمی از تولید ناخالص ملی توسط بنگاههای خصوصی کوچک و متوسط حاصل می شود و از هر سه شغل جدید دو شغل آن در این گروه از صنایع به وجود می آید. برخی گزارش ها حاکیست در حال حاضر در کشور فرانسه نیمی از کارکنان صنعتی در واحدهای کوچک و متوسط مشغول به کار هستند در صورتی که دو دهه قبل این میزان 25 درصد بوده است. در کشور انگلستان نیز حدود سه و نیم میلیون واحد کوچک فعالیت دارند که 99 درصد از کل مراکز فعال صنعتی آن کشور را تشکیل می دهند.

بسیاری از محققین دلیل اصلی شکست کسبو کارهای کوچک و متوسط را مدیریت ضعیف آنا می دانند. کمبود دانش اقتصادی، مالی و مدیریتی به ویژه در زمان تاسیس باعث بروز مشکلاتی برای این گونه بنگاه ها می شود. به گونه ای که گگاهی یک مدیر مجبو ر به انجام کارهای تخصصی متعددی می شود که خارج از صلاحیت حرفه ای اوست. یک جنبه مه دیگر نداشتن تجربه عملی و تنها تکیه بر دانش های تئوریک است که می تواند موجب شود طرح های پیش بینی شده در زمان اجرا عملا با بن بست مواجه شود.

حضور پتروشیمی در بازار بورس:

مهم ترین شاخص موفقیت شرکت ها از جنبه اقتصادی مبتنی بر شاخص های مالی-افتصادی، مشتری مداری، رشد و نوآوری و فرایندهای کسبو کار بوده است. نماگرهائی مانند سودآوری، سهم موثر در بازار و نرخ رشد می توانند بیانگر عملکرد هر شرکتی باشند. حضور شرکت بزرگی مانند هلدینگ خلیج فارس و اعتقاد راسخ آن به توسعه در تقویت بازار بوس بسیار ارزشمند بوده است.

به طور کلی شرکت هائی که می خواهند در حجم بالائی از بازار تجارت و اقتصاد کشور تاثیرگذار باشند باید دو ویژگی کلیدی را داشته باشند. نخست اینکه دارای تخصص کافی برای فهم بازار، تکنولوژی و اقتصاد صنعت باشند تا طرح های توسعه ای اثربخش و موجه را شناسائی کنند. دوم اینکه توان تامین سرمایه در مقیاس مگاپروژه های پتروشیمیائی را دارا باشند و اینها ویژگی هائی بوده اند که هلدینگ خلیج فارس به خوبی از آنها برخوردار بوده است.

جذب سرمایه گذاری خارجی:

هلدینگ خلیج فارس اولین شرکتی است که موفق به جذب سرمایه گذاری خارجی شده و در یک مثال روشن توانست 960 میلیون یورو از شکرت های ژاپنی قاینانس دریافت کند. مدیرعامل این شرکت با حضور در چندین سمینار بین المللی و معرفی ویژگی ها ممتاز مجموعه تحت مدیریت خویش توانست به خوبی برند PGPIC  را جهانی نموده و تنها با تضمین آن شرکت موفق به تامین منابع مالی برای اجرای پروژههای در دست اجرا گردید. تامین بیش از 2 میلیارد دلار سرمایه مورد نیاز برای اجرای طرح پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس از محل صندوق توسعه از دیگر اقدام های موفق صورت گرفته در این شرکت می باشد  

جمع بندی:

بطور خلاصه مهم ترین دستاوردهای هلدینگ خلیج فارس طی سه سال گذشته را می توان به شرح ذیل برشمرد:

 

-            رشد 176 درصدی در تامین تجهیزات مورد نیاز طرح­های توسعه­ای از طریق ساخت داخل( حمایت از سازندگان داخلی).

-            افزایش تولید از 68 درصد ظرفیت اسمی در سال 91 به 82 درصد در سال 1395.

-            حفظ جایگاه دومین شرکت بزرگ پتروشیمی خاورمیانه طی سه سال گذشته.

-            پیشروترین شرکت در میان 500 شرکت برتر ایرانی طی سه یال گذشته.

-            ارتقاء جایگاه شرکت از رتبه 84 در سال 2011 به 34 در سال 2015 در میان یکصد شرکت برتر پتروشیمیایی در سطح جهان بر اساس گزارش موسسه بین­المللی ICIS.

-            قرار گرفتن مدیرعامل پتروشیمی خلیج فارس در میان 40 مدیر برتر جهانی پتروشیمی در سال 2016.

-            تامین منابع مالی برای اجرای طرح­های تولیدی از طریق جذب سرمایه­گذاری خارجی و فاینانس از جمله 960 میلیون یورو از شرکت­های ژاپنی.

-            افزایش شفافیت مالی در بازار بورس و سهام.

-            توسعه سبد سرمایه­گذاری و محصولات تولیدی و جلوگیری از خام­فروشی با اجرای 8 طرح عظیم ملی با ظرفیت 26 میلیون تن (سرمایه­گذاری 5/8 میلیارد دلاری).

-            فعال­سازی پروژه­های مهم بالادستی وزارت نفت جهت تامین خوراک زنجیره پایین دستی صنایع پتروشیمی.

-            اجرای طرح­های کلان و مهم زیست محیطی در شرکت­های تابعه از جمله طرح حذف مصرف جیوه از واحد تولید کلرآلکالی در پتروشیمی بندر امام .

 عبدالرسول دشتی

امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به شركت پتروشيمي خليج فارس مي باشد.
Powered by DorsaPortal