آیا کاندیداهای ریاست جمهوری به فکر سالانه 20 هزار نفر تلفات تصادفات جاده ای هم هستند؟
1396/01/14 کابوس حوادث جاده ای و تلفات بسیار زیاد تصادفات دست از سر مسافران راههای زمینی بر نمی دارد. امسال هم مانند سال های گذشته با پایان تعطیلات نوروزی صدها خانواده ایرانی عزادار فوت بستگان خود در تصادفات صورت گرفته شدند.

صحبت از مجروهان و مصدومان نیست زیرا که شکر خدا آنان هنوز در قید حیاتند. ولی انتشار اخباری مانند مقایسه کشته شدگان یک هفته اول تعطیلات نوروز در ایران با یک هفته اول جنگ جهانی دوم اصلا نکته خوشایندی نیست که بدون هیچ تفکر یا چشم اندازی برای راهکار ممکن فقط بخواهیم آن را در شبکه های اجتماعی انتشار دهیم.

تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری به زودی آغاز می شود هرچند برخی کاندیداهای احتمالی با شروع سفرهای استانی تبلیغات ملموس و غیرملموس خود را زودتر آغاز کرده اند. مهم ترین موضوعات آنان نیز مباحث گسترده ای مانند ایجاد رفاه اجتماعی، اشتغال جوانان، کنترل تورم و توسعه مناسبات بین المللی را شامل می شود.
اگرچه به لحاظ اهمیت معمولا مهم ترین محور مورد نظر کلتدیداها در گفتگوهای مختلف حول محور نفت؛ اقتصاد نفتی و تبعات آن می باشد ولی آنچه تاکنون  از سوی کاندیداهای محترم مورد اشاره قرار نگرفته و خبرنگاران رسانه های گروهی نیز از آنان نپرسیده اند، آمار بسیار بالای تلفات جاده ای کشور
می­باشد. آمار کشته های سالانه کشور در تصادفات جاده ای چیزی حدود 20 هزار نفر می باشد و این از جمله مقام های نخست جهانی است که مطمئنا هیچ ایرانی از بابت داشتن آن احساس غرور و افتخار نمی کند. وقتی تصور کنیم با کشته شدن این تعداد از هموطنان هر ساله چند هزار نفر یا چند هزار خانواده عزا دار می شوند باید بهتر متوجه عمق فاجعه آمیز این آمار شویم . تازه این آمار فقط مربوط به کشته شدگان تصادفات می باشد و گرنه آمار کسانی که در تصادف ها زخمی و دچار نقص عضو می شوند باید رقم بالاتری را در بر بگیرد.

 هر سال با آغاز تعطیلات عید، تابستان و هفته های پایانی شهریور ماه که مردم برای یک تفریح کوتاه و گذراندن اوقات فراغت به جاده های بین شهری رو می آورند تا با خانواده استراحتی داشته باشند شاید بیشترین دغدغه و نگرانی همه تصادفات غم انگیزی باشد که گوئی جزئی از اخبار همراه با تعطیلات شده است. اگرچه مسئولین پلیس راه کشور همواره با آماده باش صد در صدی نیروهای خود سعی در کنترل رانندگان و کاهش تصادفات دارند و برای نیل به این هدف تمامی رسانه ها به ویژه صدا و سیما را به یاری می گیرند ولی آمار های سالانه هم چنان بالا می باشد.

 کاش می شد کاندیداهای محترم ریاست جمهوری در خصوص اینکه برای کاهش تلفات جاده ای چه راهکاری در نظر خواهند گرفت نیز توضیحی به مردم می دادند. به طور مثال می توانند بگویند چگونه مشکل را ریشه یابی کرده و برای رفع آن اقدام می کنند؟ آیا به نظر آنها مشکل در مهندسی ساخت
جاده هاست و با تامین بودجه جاده ها را تعریض و مهندسی آن را اصلاح می کنند؟ یا اینکه به اعتقاد آنها بخش عمده ای از مشکل مربوط به خودروهای ناایمن و غیر استاندارد تولید داخل می باشد و برای رفع معضلات مربوط به خودروها مسئولان این صنعت را به افزایش کیفیت ملزم نموده یا اینکه اجازه ورود خودروهای هم قیمت ولی با کیفیت خارجی را خواهند داد؟ و در نهایت برای نهادینه کردن هر چه موثرتر فرهنگ احترام به قوانین و مقررات و رعایت آن چه خواهند کرد؟

بی شک مشکلات کشور زیاد است و البته برای رفع آنها باید اولویت بندی مناسبی صورت بگیرد. ولی اگر بخواهیم بر اساس ارزش و اهمیت مشکلات به اولویت بندی مشکلات موجود و برنامه ریزی برای رفع آنها بپردازیم باید بپذیریم که هیچ اولویتی ارزشمندتر و اساسی تر از حفظ جان مردم نیست و اینکه آنگونه عمل کنیم که شادکامی های مردم به ویزه در آغاز سال نو به عزا تبدیل نشود. باید منتظر ماند و دید کاندیداهای محترم در این خصوص فکری کرده و برای آن برنامه ای پیش بینی کرده اند یا اینکه چون موضع برای همه لاینحل به نظر می رسد کسی را به خیر آنان امیدی نیست؟

 

 

امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به شركت پتروشيمي خليج فارس مي باشد.
Powered by DorsaPortal