آیا اطلس بار بیماری ها می تواند برای ایران تاریخ ساز شود
1396/01/14 بررسی تاریخ نظام سلامت، بهداشت و درمان ایران نیز طی یکصد سال گذشته هرگز اینچنین اطلاعات معتبر، دقیق، گویا و در عین حال جامع و مطابق با آخرین روش های ارزیابی علمی جهانی را در خود سراغ نداشته است

عبدالرسول دشتی

دانش نفت: رونمائی رئیس جمهور از کتاب جامع اطلس بار بیماری ها در مجمع ملی سلامت اتفاق بی نظیری بود که در تاریخ صد ساله ایران کاملا بی نظیر است. اینکه گروهی از نخبگان و پژوهشگران برتر جهانی کشورمان جامع ترین پژوهشی را رقم بزنند که منطبق با آخرین روش های علمی دانشگاههای معتبری مانند هاروارد بوده و تحسین بزرگان و صاحب نظران مراکز جهانی بهداشت و سلامت را به همراه می آورد توفیقی است که می تواند چراغ راه آینده سیاستگزاری های کلان ارزیابی و پایش نظام سلامت کشور شده، امکان تهیه و تدوین برنامه های کلان و راهبردی کشور در حوزه بهداشت، سلامت و درمان را فراهم نماید.

به عنوان کسی که بیشترین سوابق کاری خود را در صنعت نفت گذارنده ام تاثیر تهیه اطلس جامع بار بیماری ها و داده های بی نظیر و گسترده آن در ارتباط با عوامل موثر و اصلی مورد ارزیابی در حوزه سلامت، تفکیک گروهای سنی، جنسیتی، طبقات درآمدی، محل سکونت و بسیاری فاکتورهای ارزشمند، در مقام مقایسه فقط با اتفاق بزرگی مانند ملی شدن صنعت نفت قابل مقایسه است. تاریخ صد ساله نفت حکاییت کاملا روشنی از این واقعیت دارد که قبل از آن ما عملا صنعت نفتی نداشتیم. بررسی تاریخ نظام سلامت، بهداشت و درمان ایران نیز طی یکصد سال گذشته هرگز اینچنین اطلاعات معتبر، دقیق، گویا و در عین حال جامع و مطابق با آخرین روش های ارزیابی علمی جهانی را در خود سراغ نداشته است.

اینک وظیفه مسئولین، سیاستگزاران و مدیران ارشد کشور است که بر اساس چنین یافته هائی ارزشمند و کارآمد، برنامه های نظام سلامت کشور در حوزه های مختلف اعم از آموزش، پیشگیری و درمان را به گونه ای تدوین نمایند که در سایه اعتماد محققان توانمند و دانش آفرین خود بتواند الگوئی بی نظیر را در منطقه و جهان رقم زند.

امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به شركت پتروشيمي خليج فارس مي باشد.
Powered by DorsaPortal