پالایشگاه گازبیدبلند خلیج فارس مصداق اقتصاد مقاومتی باهدف توقف هدررفت گاز
طرح پالایش گاز بید بلند خلیج فارس با سرمایه گذاری بیش از 3 میلیارد دلار تا کنون بیش از 55 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است  پالایشگاه گازبیدبلند خلیج فارس مصداق اقتصاد مقاومتی باهدف توقف هدررفت گاز
این طرح با هدف توقف هدر رفتن گازها از مشعل چاه ها نفتی و تولید سالانه یک میلیون اتان برای مجتمع های پتروشیمی ساخته می شود.

از نکات قابل توجه در این طرح می توان به عبور بیش از 570 کیلومتر خطوط لوله اشاره کرد. این طرح با اهداف کسب درآمد مالی و ارتقای سطح علمی، فنی، اقتصادی و اجتماعی، افزایش میزان گاز شیرین تولید شده در کشور، کاهش میزان مصرف فرآورده های نفتی کشور و جایگزینی آن با گاز طبیعی، تولید اتان، پروپان و بوتان و میعانات گازی، و همچنین تامین اتان مورد نیاز واحدهای پتروشیمی و ایجاد اشتغال در منطقه در دست احداث است.
این طرح، در زمینی به مساحت 244 هکتار در شهرستان بهبهان و بیش از 60 هکتار در تاسیسات ذخیره سازی برای صادرات در ماهشهر، با تامین سرمایه از سوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، صندوق توسعه ملی و با عاملیت بانک سپه اجرا می شود.
یکی از نقاط عطف این پروژه عظیم ملی فعالیت متخصصان و نیروهای اجرایی تمام ایرانی است، به نحوی که در این پروژه هیچ نیروی خارجی مشغول به کار نیست. هم اکنون بیش از چهار هزار و 200 نیرو با میانگین سنی 35 تا 40 سال در این پروژه مشغول به فعالیتند.
محمود امین نژاد، مدیر عامل شرکت پالایش گاز بید بلند خلیج فارس گفت: طرح پالایش گاز بید بلند خلیج فارس از 14 سال پیش تعریف شده بود، اما به دلیل تغییرات مدیریتی در کشور و وزارت نفت و همچنین محدودیت های مالی، در آن زمان متوقف ماند.
وی افزود: در آن دوران تعریف شده بود که گازهای همراه نفت ان.جی.ال.های 900، 1000، 1200 و 1300 در این پالایشگاه فرآوری شود و ظرفیت آن نیز 56.6 میلیون متر معکب در روز باشد، به طوریکه حدود 75 درصد از این خوراک به عنوان گاز طبیعی دوباره به شبکه گاز سراسری داده شود و 25 درصد نیز به محصولات اتان، پروپان و بوتان اختصاص یابد.
وی اضافه کرد: پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و با ورود مجدد زنگنه به وزارت نفت، مالکیت این طرح به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس(هلدینگ خلیج فارس) داده شد.
این نقل و انتقال در نیمه نخست سال 1394 اتفاق افتاد و این، در حالی بود که طی 12 سال پیش از این انتقال پیشرفت این پروژه به 18.06 درصد رسیده بود، اما پس از واگذاری این پروژه در حال حاضر به بیش از 56 درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.
وی ادامه داد: طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، راهبردی ملی است؛ زیرا خوراک صنایع کشور را تامین خواهد کرد. متاسفانه بخش قابل توجهی از گازها در 14 سال گذشته فلر و سوزانده شده یا دوباره بدون فرآوری به چاههای نفت تزریق شدهاند.
وی بیان داشت: اما با بهره برداری از این طرح، قرار است این خوراک به یک میلیون تن اتان تبدیل شود و خوراک پتروشیمی های گچساران و گروه خط دنا را تامین و سالانه حدود 1.5 میلیون تن پروپان ، حدود 500 هزار تن بوتان و حدود 400 هزار تن 'بنزین c5+ 'تولید کند.
وی گفت: خوراک طرح گروه خط دنا و پتروشیمی گچساران، به ایجاد این واحد مادر بستگی دارد که قرار است در نیمه نخست سال 98 طرح عظیم پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس که با مساعدت های مالی و اجرایی هلدینگ خلیج فارس انجام شده، به پایان برسد و سپس وارد مرحله بهره برداری شود.
وی افزود: کل سرمایه گذاری این طرح سه میلیارد و 45 میلیون دلار است که بر اساس توافق انجام شده با صندوق توسعه ملی، 70 درصد این میزان را صندوق توسعه ملی تامین میکند و 30 درصد هم آورده سهامدار (هلدینگ خلیج فارس) است.
وی اضافه کرد: پس از توافق بانک های عضو کنسرسیوم (بانک های تجارت، ملت، پارسیان، صنعت و معدن با عاملیت بانک سپه) و در فرآیند بررسی طرح و احراز توجیه پذیری، با اعطای تسهیلات ارزی از محل منابع صندوق توسعه ملی به مبلغ 2 میلیارد و 200 میلیون دلار موافقت و به دنبال آن گشایش اعتبار اسنادی عملیاتی شد که تا کنون یک میلیارد و 220 میلیون دلار از این تسهیلات دریافت و همچنین 720 میلیون دلارآن برای دریافت در حال نهایی شدن است.
وی ادامه داد: اگر بهره برداری از این طرح و طرحهای پایین دست راه اندازی نشود، حدود 15 میلیون دلار در روز به منافع ملی کشور زیان وارد خواهد شد.
وی درباره اشتغال آفرینی این طرح نیز گفت: هم اکنون در دوران ساخت، تا این لحظه بیش از 4 هزار و 300 نفر در این طرح به صورت مستقیم و 8500 نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند.
وی با بیان این که طرح پالایشگاه گاز بید بلند خلیج فارس، مصداق توسعه پایدار و اقتصاد مقاومتی است، ادامه داد. منظور از توسعه پایدار این است که اثرات این طرح در کشور به دیگر بخش های اقتصادی کشور کمک کند. در توسعه پایدار، بحث اقتصاد مقاومتی مطرح است که مورد تایید مقام معظم رهبری است.
وی یاد آور شد: اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه ما بتوانیم از منابع کشور، ارزش افزوده بیشتر ایجاد کنیم و جلوی فروش تک محصولی را با ایجاد زنجیره های تولید بگیریم و از این طریق ارزش افزوده بیشتری را ایجاد کنیم.

تاریخ: 1396/06/14
تعداد بازدید: 264
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal
//