در گفتگو با نماینده امور بانوان مطرح شد :
تحولی که بانوان پتروشیمی خلیج فارس در حال انجام آن هستند در گفتگو با نماینده امور بانوان مطرح شد :

گزارش های دریافتی از هلدینگ خلیج فارس حکایت از  آغاز حرکتی بی‌بدیل توسط امور بانوان این شرکت دارد. حرکتی که می‌تواند برای سایر مجموعه نفت و پتروشیمی نیز به عنوان یک الگو مورد عمل قرار بگیرد. فراخوان مقاله نویسی ویژه بانوان شاغل در شرکت های تابعه این مجموعه اقدام ارزشمندی است که می‌تواند نقش بانوان در توسعه این صنعت را پویاتر نماید. به بهانه این فراخوان با خانم سرداری نماینده امور بانوان پتروشیمی خلیج فارس به گفتگو نشستیم. آنچه در اینجا آورده شده، ماحصل این گفتگو است.

 

-           ضمن تشکر از حضور در این گفتگو به عنوان اولین سوال لطفا در مورد فراخوان مقاله ای که منتشر کرده اید توضیح دهید!

-           انتشار فراخوان دعوت برای ارائه مقالات مرتبط با اهداف و برنامه‌های پتروشیمی خلیج‌فارس یکی از برنامه‌هائی بود که در سال جاری و در راستای افزایش توانمندی و کارآمدی خانم‌های شاغل در صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس پیش‌بینی کرده بودیم. هدف اصلی و بلند مدت ما افزایش نقش بانوان در توسعه برنامه‌های صنعت پتروشیمی کشور است در همین راستا لازم بود توانائی همکاران خانم شاغل در این صنعت را شناسائی کنیم. وقتی برای انجام این کار اقدام کردیم با این مشکل مواجه شدیم که عملا هیچ اطلاعات مشخص و کمک کننده‌ای از افراد توانمند یا کسانی که قبلا در زمینه‌های مختلف صنعت فعالیت داشته باشند، وجود ندارد. بخشی از این مشکل با توجه به سابقه کم تشکیل هلدینگ خلیج فارس قابل توجیه بود ولی وقتی متوجه شدیم شرکت‌های زیرمجموعه ما نیز چنین بانک اطلاعاتی را در اختیار ندارند به این جمع بندی رسیدیم که باید راسا در این رابطه اقدام کنیم. لذا در کنار جلسات مشترک و کارهای اولیه‌ای که شروع کرده بودیم طرح فراخوان مقاله را به عنوان یک گام مهم ارائه کردیم. خوشبختانه مدیرعامل محترم هلدینگ خلیج فارس نیز با توجه به نظر بسیار مثبتی که نسبت به افزایش نقش و حضور بانوان در بخش‌های مختلف کار و تولید داشتند از این برنامه استقبال کردند و ما نیز آن را در قالب فراخوان به اطلاع شرکت‌های مجموعه هلدینگ خلیج‌فارس رساندیم.

 

-         چرا فراخوان مقاله‌نویسی را گسترده‌تر نکردید، مثلا در سطح کل صنایع پتروشیمی یا حتی صنعت‌نفت؟

-         یقیناً طبق نظر شما می‌توانستیم چنین کاری نیز انجام دهیم ولی به دو دلیل تصمیم گرفتیم در مرحله اول آن را در سطح شرکت‌های پتروشیمی خلیج‌فارس برگزار کنیم. نخست اینکه با توجه به خصوصی‌سازی‌های به وجود آمده در پتروشیمی کشور، تلقی و ارزیابی ما این گونه بود که دغدغه‌ها و نیازهای هریک از شرکت‌ها ممکن است در چگونگی بهره‌گیری از توانمندی خانم‌های شاغل در آن شرکت‌ها متفاوت باشد و نظر موافقی برای مشارکت در این فراخوان نداشته باشند. نکته دیگر اینکه ارزیابی جامعی از میزان علاقمندی خانم‌های سایر شرکت‌های پتروشیمی و تمایل آنان برای مشارکت در این فراخوان نداشتیم. از سوی دیگر موضوع فراخوان را حول محور مباحث مرتبط با برنامه‌های راهبردی هلدینگ خلیج‌فارس قرار داده بودیم و ممکن بود برخی مباحث مورد علاقه کارکنان سایر شرکت ها نباشد.

 

-         مشارکت خانم‌های مجموعه هلدینگ خلیج‌فارس در این فراخوان چگونه بود؟

-         ما در مرحله اول فراخوان مدت ارائه مقالات را تا پایان تیرماه اعلام کرده بودیم، ولی در هفته پایانی مهلت پیش بینی شده تماس‌های زیادی از شرکت‌های هلدینگ داشتیم که خواستار تمدید مهلت در نظر گرفته شده بودند. این بود که مهلت دریافت مقالات را تا پایان مرداد‌ماه تمدید کردیم. از طرف دیگری اطلاع رسانی ما فقط در سطح شرکت‌های زیرمجموعه بود و عملا هیچ اطلاع رسانی در سایر رسانه‌ها نشریات و پایگاه‌های خبری نداشتیم. به اعتقاد من روحیه خانم‌های شاغل و تمایل و باور آنان به اهمیت نقششان در توسعه این صنعت به تدریج در حال شکل‌گیری است و به هر میزان که انتظارات به حق آنان برآورده شود همکاری و تعامل آنها نیز افزایش خواهد یافت. این اعتماد و همکاری دوسویه می‌باشد و ما تلاش داریم هم‌زمان با ایجاد این اعتماد متقابل آن را به بهترین شکل ممکن پایدار و تثبیت کنیم. واقعا خیلی خوشحالم این مطلب را عنوان کنم که استقبال خوبی از همکاران خود را در اولین فراخوانی که به میزان زیادی تخصصی هم می باشد شاهد بودیم.

 

-         مدیران شرکت‌های هلدنیگ خلیج‌فارس همکاری لازم را دارند؟

-         ما در درجه نخست هم‌دلی و حمایت ارزشمند مهندس نژادسلیم مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس را شاهد بوده‌ایم ایشان بارها تاکید کرده‌اند در رابطه با افزایش مشارکت و حضور خانم‌ها در برنامه‌های شرکت از هیچ حمایتی دریغ نخواهند کرد. چندین بار در جلسات مشترک خانم‌ها شخصا حضور پیدا کرده و از آنان خواسته‌اند حضور در کارها و کمک به افزایش تولید و توسعه را جدی بگیرند و خودشان را از موضوعات مهم کنار نکشند. سایر مدیران ستادی هلدینگ و مدیران عامل شرکت‌های هلدینگ خلیج‌فارس نیز انصافاً لطف داشته‌اند و از هیچ کمکی دریغ نکرده‌اند. تجربه کاری من در سال‌هایی که پتروشیمی دولتی بود و اکنون که اکثریت آنها خصوصی شده‌اند حکایت از آن دارد که نوع و کیفیت بسیاری از مسائل و مشکلات تغییر کرده‌است و نمی‌توان با دیدگاه و استراتژی‌های گذشته به دنبال رفع آنها بود. وقتی تمامی شرایط جدید و امکان و اختیارات موجود در کنار هم قرار می‌دهیم به این نتیجه می‌رسیم که حرکت پتروشیمی خلیج فارس به خوبی رو به جلو بوده و مسئولین ما در کل این مجموعه خوب عمل کرده‌اند.

 

-         برنامه‌های آینده شما برای مشارکت خانم‌های شاغل در دیگر شرکت‌های پتروشیمی چگونه است؟

-         در این رابطه نقاط مشترک و مسائل مرتبط را پیش‌بینی کرده و حتماً به آنها در سطح کل پتروشیمی خواهیم پرداخت. ادامه حضور آقای مهندس زنگنه در دولت دوازدهم نوید بخش این است که برنامه‌های حضور هرچه فعال‌تر خانم‌ها در توسعه کل مجموعه صنعت نفت باید جهشی اساسی را در چهارسال آینده شاهد باشد. به همین دلیل انشالله تلاش خواهیم کرد تعامل و همکاری مشترک با نمایندگان بانوان شاغل در سایر شرکت‌ها را افزایش دهیم و طرح‌های مشترکی را اجرا کنیم که بتوانیم شاهد حضور هرچه موثرتر آنها در برنامه‌های آینده توسعه صنعت نفت کشور باشیم.

تاریخ: 1396/06/04
تعداد بازدید: 100
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal
//