هلدینگ خلیج فارس پرچم‌دار توسعه صنعت پتروشیمی کشور
1396/11/21 یکی از بخش‌های مهم و تاثیرگذار صنعت نفت، پتروشیمی است که تمرکز آن بر روی صادرات غیر نفتی بوده و از ارزش افزوده بسیار بالاتری برخوردار می‌باشد. در یک معنا توسعه این صنعت یعنی عمل به اقتصاد مقاومتی، تکیه بر دانش بومی، توسعه اقتصادی کشور، بومی کردن فناوری، توسعه صنایع پایین دستی و از همه مهمتر ایجاد اشتغال و کاهش رکود و ... .

 
وحید شاه‌رضایی، کارشناس صنایع پتروشیمی
یکی از بخش های مهم و تاثیرگذار صنعت نفت ، پتروشیمی می باشد. که تمرکز آن بر روی صادرات غیر نفتی بوده و از ارزش افزوده بسیار بالاتری برخوردار می باشد. در یک معنا توسعه این صنعت یعنی عمل به اقتصاد مقاومتی، تکیه بر دانش بومی، توسعه اقتصادی کشور، بومی کردن فناوری، توسعه صنایع پایین دستی و از همه مهمتر ایجاد اشتغال و کاهش رکود و ... .

شواهد امر نشان می دهد کشورهایی که از موهبت خدادادی نفت برخوردارند برای کسب ارزش افزوده هر چه بیشتر و کسب درآمد حساب ویژه ای روی صنعت پتروشیمی باز کرده اند. در منطقه خاورمیانه که این روزها به شدت تحت تاثیر مسائل سیاسی از شرایط بی ثباتی برخوردار شده و حال و روز خوشی ندارد، رقابت سنگینی بین ایران و عربستان به عنوان قدرت های مهم منطقه به وجود آمده و کشور ما علیرغم چهاردهه تحریم با تکیه به توان داخلی با افتخار همچون نگینی در منطقه خاورمیانه می درخشد.

در شرایطی که به قول کارشناسان و صاحب نظران، کشور در اجرای برنامه های خصوصی سازی موفق نبوده ولی پتروشیمی خلیج فارس که به عنوان بزرگترین هلدینگ صنعت پتروشیمی در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار گردیده، در حال حاضر به تعبیری قلب تپنده صنعت پتروشیمی ایران بوده و هم اکنون در ردیف شرکت های موفق در مسیر اجرای این اصل قرار دارد. این شرکت با تدوین برنامه کامل استراتژیک و همچنین بهره گیری از خرد جمعی و کار گروهی در جهت رسیدن به اهداف تعالی سازمان خود گام برداشته است.

 

     اهدافی که شاخصه های این شرکت موفق را در خود دارند به طور خلاصه عبارتند از توسعه پایدار، صیانت از محیط زیست، سودآوری، رضایت مندی سهامداران، افزایش تولید، توجه خاص به نیروی انسانی و دستیابی به سازمان یادگیرنده و دانش بنیان و....

 

 

هلدینگ خلیج فارس علاوه بر رسیدن به اهداف تدوین شده برنامه پنج ساله، اهداف بالاتری را نیز در دست تدوین دارد . این شرکت افق های روشنی برای خود ترسیم نموده و به دنبال حضور موفق و پررنگ در بازارهای جهانی و صادرات محصولات پتروشیمی می باشد که این خود مصداق بارز عمل به اقتصاد مقاومتی است.

هم اکنون این شرکت دومین شرکت بزرگ پتروشیمی در خاورمیانه و سی و چهارمین شرکت بزرگ پتروشیمی در رتبه بندی جهانی می باشد، در زمینه تولیدات 42% از تولیدات کل پتروشیمی ایران را به خود اختصاص داده و با توجه به تاکید مدیر عامل شرکت، تلاش دارد در سال 1397 تولید مجتمع های تحت مدیریت خود را به 100% ظرفیت اسمی برساند.

از اهداف دیگر این سازمان افزایش حجم فعالیت ها از جمله اجرای پروژه های بزرگ می باشد. از اجرای طرح پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس که از مهمترین و استراتژیک ترین پروژه ها در سطح ملی می باشد و پالایش گاز یادآوران (NGL 3200) گرفته تا طرح های پتروشیمی لردگان، ایلام، هنگام، آپادانا که راه اندازی آن ها جهش اساسی و بی نظیر در افزایش تولیدات پتروشیمی را به همراه داشته و برگ زرین دیگری بر افتخارات کشور اضافه خواهد کرد.

       وحدت و همدلی را باید یکی از سرمایه های سازمانی نفت و پتروشیمی دانست تا جایی که اتحاد و انسجام سازمانی موجب افزایش روحیه تعلق سازمانی در کارکنان این مجموعه ها شده و همه با هم برای تحقق شعار "ما می توانیم تلاش کرده، رسیدن به اهداف عالیه که همانا سرمایه گذاری های باثبات و ارزش آفرینی پایدار می باشد را سرلوحه کار خود قرار دهند.

                                          وحید شاهرضائی-کارشناس صنایع پتروشیمی


 
 
 هلدینگ خلیج فارس پرچم‌دار توسعه صنعت پتروشیمی کشور
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به شركت پتروشيمي خليج فارس مي باشد.
Powered by DorsaPortal