. شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان درتاریخ ۱۳۷۷/۲/۶ در ضلع شمال غرب خلیج فارس در استان خوزستان، سایت چهار منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) و در زمینی به مساحت ۳۴ هکتار جهت تولید محصول PET , PTA احداث شد.

کلیات شرکت

مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان درتاریخ ۱۳۷۷/۲/۶ در ضلع شمال غرب خلیج فارس در استان خوزستان، سایت چهار منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) و در زمینی به مساحت ۳۴ هکتار جهت تولید محصول PET , PTA  احداث شد.

مساحت :‌ ۳۴ هکتار
سال تاسیس : ۱۳۷۷
مالکیت : شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (۵۳٪)، شرکت نفت و گاز صبا کارون (به نمایندگی از صندوق ها)(۱۱٪)، شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانها(۱۰٪)، شرکت پتروشیمی بوعلی سینا(۱۱٪)، سایر سهامداران(۱۵٪)
سرمایه : ۲۳.۹۵۷.۶۶۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال

واحدهای تولیدی
پتروشیمی شهید تندگویان از ۳ بخش تولیدی شامل شیمیایی، پلیمری و نساجی تشکیل شده است.
پتروشیمی شهید تندگویان بزرگ ترین تولیدکننده محصولات مهم و استراتژیک پلی اتیلن ترفتالات (PET )و اسید ترفتالیک خالص (PTA )درکشور است.

این شرکت از ۳ بخش تولیدی شامل شیمیایی، پلیمری و نساجی تشکیل شده است.
شیمیایی بخش شیمیایی از کارخانه های 1PTA و PTA2 تشکیل شده است که خوراک ورودی آن ها پارازیلین و اسید استیک بوده و سالیانه در مجموع۰۷۷ می تولید خالص ترفتالیک اسید محصول تن هزار کنند. از محصولات این بخش می توان به عنوان روان کننده در تهیه چسب های صنعتی و تولید پلی اتیلن ترفتالات استفاده کرد.
پلمیری بخش پلمیری این مجتمع از کارخانه های 1PET و PET2 تشکیل شده که PET1دارای ۴ واحد یا Poly و 2PET دارای ۳ واحد یا
Poly است. خوراک ورودی این کارخانه ها، PTA و منواتیلن گلایکول بوده و سالیانه ۳۳۳ هزارتن گرید بطری و ۵۵1 هزارتن گرید الیاف تولید می کنند. این کارخانه ها توانایی تولید انواع مختلفی از گرید های بطری و الیاف از جمله FH PET ،HBPET، سوپر برایت،CD PET ,و ...را براساس نیاز و درخواست مشتری داشته و محصولات آن ها در صنایع مختلف از جمله صنعت نساجی برای تولید انواع الیاف، تهیه رزین های مهندسی در خودروسازی، تولید انواع ظروف بسته بندی مواد غذایی و بهداشتی در صنایع بسته بندی، تهیه نخ جراحی در صنعت پزشکی، تهیه انواع فیلم های عکاسی و سینمایی در صنایع فیلم سازی و ...مورد استفاده قرار می گیرد.
نساجی بخش نساجی این شرکت دارای دو واحد الیاف پلی استر STAPLE و نخ پلی استر POY است که خوراک ورودی هر دو واحد پلیمر مذاب هرکدام تولید ظرفیت و بوده۳۳ است سال در هزارتن. از محصولات نساجی در تولید کالا های مختلف و متنوعی استفاده می شود که به طور مثال می توان برای Staple استفاده در تولید کالای خواب، فرش ماشینی، موکت و پتو و برای poy استفاده در تولید البسه ورزشی، پارچه کشباف، پارچه رومبلی و پرده ای، را نام برد.

 

موقعیت جغرافیایی : خوزستان ، بندر امام خمینی (ره )، منطقه ویژه اقتصادی ، سایت ۴ ، پتروشمی شهید تندگویان (سهامی عام)
گواهینامه دریافتی :

OHSAS ۱۸۰۰۱:۲۰۰۷
Iso ۱۴۰۰۱:۲۰۱۵
ISO ۱۰۰۰۲:۲۰۱۸
Iso ۹۰۰۱:۲۰۱۵
Iso ۵۰۰۰۱:۲۰۱۱
Iso ۲۹۰۰۱:۲۰۱۰
Iso ۲۲۰۰۰:۲۰۰۵
HACCP